Sözleşmeli Askerlik Er Şartları Nelerdir

0
493
Sözleşmeli Askerlik Er Şartları Nelerdir

Sözleşmeli Er Ne Anlama Gelmektedir?

Sözleşmeli askerlik er şartları kapsamında askerlik vazifesini yapmakta olan sorumlu olan erbaş ve erlerin yaptıkları bütün görevler için belirlenen ücret karşılığı istihdam edildiği durumlarda görev yapan askerlere sözleşmeli erbaş denmektedir.

6191 sayılı kanunla beraber yürürlüğe giren Sözleşmeli erbaş olabilecek olan kişiler yine bu kanun kapsamında belirlenmiştir.Yapılacak olan bir sözleşme ile beraber askeri eğitime alınan sözleşmeli erler asker eğitimi başarıyla tamamladıklarında onay yetkisi verilen komutanlıklar tarafından 4 yılı geçmemek kaydıyla en az 3 yıl boyunca sözleşmeli er olarak görev yaparlar. Eğer Sözleşmeli erbaş olarak göreve devam etmek isteyen varsa 1 yıldan az ve 3 yıldan daha fazla olmamak kaydıyla maksimum 7 sene boyunca bu görevi devam ettirebilirler. Sözleşme hakkı kesinlikle tek taraflı olarak feshedilemez.

Kimler Sözleşmeli Askerliğe Başvurabilir?

Sözleşmeli askerlik başvuru şartları
 1. Sözleşmeli askerlik er şartları kapsamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bütün erkekler başvuru yapabilir.
 2. En az ilkokul mezunu olup askerlik görevini erbaş ve er olarak tamamlamış, 1 Ocak 2017 tarihi baz alınarak 25 yaşını bitirmemiş olanlar başvuru yapabilir.
 3. En az ilkokul mezunu olup 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle askerlik vazifesini yapmayıp 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş olan erkekler
 4. Hiçbir şekilde askeri okullarla Türk Silahlı kuvvetlerinden ilişiği kesilmemiş olanlar
 5. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bünyesinde astsubay subay veya uzman jandarma ve erbaş olarak görev yapmamış olanlar
 6. Çeşitli sebeplerle kamusal haklardan mahrumiyet cezası almamış olanlar
 7. Devlet güvenliğini ihlal eden suçlardan, halkı askerlikten soğutan suçlardan, Türk milletini Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni aşağılayan zimmet rüşvet hırsızlık dolandırıcılık gibi suçlardan, cinsel taciz cinsel saldırı suçlarından, fuhuş ve yüz kızartıcı suçlardan hiçbirinden ceza almamış olanlar
 8. Milli güvenliğe tehdit olarak kabul edilen herhangi bir yapı oluşum veya terör örgütüne üye veya iltisaklı bulunmayanlar
 9. Askerlik görevini faal olarak devam ettirirken Birlik Komutanına sunulacak olan nitelik belgesini almış olanlar
 10. Boy ve kilo değer tablosunda belirtilen oranların içinde yer alanlar
 11. Öğrenimi kendi imkânlarıyla yapıp herhangi bir kuruma tazminat yükümlülüğü olmayanlar sözleşmeli askerliğe başvuru yapabilirler.
İlginizi Çekebilir:  Askere Giderken Alınacak Malzemeler

Sözleşmeli Erbaş Hakları Neler Olacaktır?

Sözleşmeli erbaş hakları

Gereken sözleşmeli askerlik er şartları yerine getirildiğinde sahip olunacak olan haklar şunlardır:

 • Sözleşmeli olan Erbaş ve erlerin bütün askeri giysileri askerlik görevini yapan erbaş ve erler ile aynıdır, kesinlikle farklı bir amblem kullanılmayacaktır.
 • Sözleşmeli olarak görev yapan Erbaş ve erlere çeşitli yerlerde kullanılmak üzere sunulan kimlik kartı hükümlü olan askerlerin kimlik kartı ile aynı olacaktır.
 • Sözleşmeli görev yapan erbaş ve erler hangi askeri kadro sınıfında ise o kadronun kullanması gereken silahla askeri görevini yerine getirmektedir.Ekstra herhangi bir silah verilmeyecektir.
 • Nasıl ki yükümlü olan askerler kışlada kalmakta 3 öğün yemeğini kışlada yiyip barınma ihtiyacını kışlada gösterilen yerde gerçekleştirmektedir; sözleşmeli olan erbaş ve erler de aynı şartlar altında bütün ihtiyaçlarını karşılayacaklardır.
 • Sözleşmeyi kabul edip göreve başlayan erbaş ve erler 3 yıl görev şartını tamamladıktan sonra kanunda belirtilen yükümlülükler yerine getirilmek kaydıyla uzman erbaşlık veya astsubaylık geçiş işlemini gerçekleştirebilirler.
 • Sözleşmeli er kapsamında verilen maksimum 7 yılı doldurup ayrılmakta olan sözleşmeli erbaş ve erler ilgili mevzuatın gerekli hükümlerince kamu kadrolarındaki boş yerlere usul ve esaslara uygun olarak atanırlar.
 • Sözleşme kapsamında çalışmakta olan erbaşlar her yıl 1 ay yani 30 gün yıllık izin yapabilirler.Mazeret izinleri de 15 günü aşmamak kaydıyla yılda bir kere uygulanmaktadır. Bunların haricinde 1. dereceden aile yakınları olan anne baba eş çocuk ve kardeşlerinin ölümünde 10 gün, kendi eşinin doğum yapması durumunda 10 gün ve istenmeyen bir takım yangın deprem gibi felaketler sebebiyle de 30 güne kadar mazeret izni kullanılabilir. Bu mazeret izinleri yıllık izinden düşmeyecektir.
 • Sözleşmeli erler muvazzaf olan subay ve astsubaylar gibi İstenmeyen herhangi bir durumla karşılaşıldığında maddi ve manevi zararların önüne geçebilmek için TSK Dayanışma Vakfı’na üye olduklarında bu vakfın tüm imkânlarından faydalanabilirler.
İlginizi Çekebilir:  Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

Sözleşmeli Askerlik Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilecek?

Sözleşmeli askerlik er başvurusu nasıl yapılır

Yukarıda belirtilen şartların hepsini yerine getiren ve bu şartları taşıyan erkekler sözleşmeli askerlik er şartları kapsamında başvuru yapabilirler. Bu başvurular Milli Savunma Bakanlığı’nın www.msb.gov.tr internet adresinden yapılabilmektedir.

Faal olarak askerlik yükümlülüğünü yerine getirenler içinse başvurular yapıldıktan sonra tablo 4 adı altında bulunan menüde yer alınan dilekçe doldurulup başvuru sayfasından alınacak olan çıktıya eklenmeli ve özlük dosyalarının bulunduğu ilk amirine müracaat gerçekleştirilmelidir.

Sözleşmeli Askerlik Başvuru Numarası Nasıl Alınır?

Sözleşmeli askerlik er şartları tamamlandıktan sonra yapılan online başvuru işleminin hemen ardından bütün adaylar için bir aday numarası sistem tarafından otomatik olarak belirlenecek ve adaylara sunulacaktır.

Adaylar yaptıkları başvurunun ardından bu aday numaralarını kaydederek muhafaza etmeliler.Daha sonraki sorgulamalarda kimlik numaraları ad soyad ve bu aday numarası ile birlikte çeşitli bilgi güncellemeleri de yapabilmektedir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz