Sözleşmeli Askerlik Er Maaşları Ne Kadar?

0
576
Sözleşmeli Askerlik Er Maaşları Ne Kadar

Sözleşmeli Askerlik Er Maaşları Ne Kadar?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından istihdam edilmiş olan sözleşmeli erler belirlenen tutarlar da maaş alma hakkına sahip olduğu gibi belirli özlük haklarına da sahiptirler. Bu personellerin sözleşmeli askerlik er maaşları devlet tarafından karşılanırken aynı şekilde yiyecek, bakım ve barınma bedelleri de devlet tarafından karşılanır.

Sözleşme imzalanması sonrasında 5110 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanuna göre sigortalı sayılan bu personellere eğitime başladıkları günlerinden itibaren eğitim süresini tamamlayana kadar normal ücretin üçte ikisi oranında ücret ödenmeye başlanır. Her yıl kanuni olarak 30 gün ve mazeret kapsamında 15 gün olmak üzere toplam 45 gün izin alabilirler. 3 yıl sözleşmeli er olarak çalışan kişiler askerlik hizmetini yapmış sayılır ve uzman erbaş veya astsubaylığa başvuru yapabilirler.

7 yıl hizmetini tamamlayan adaylar kamu kurum ve kuruluşlarındaki boş kadrolara talepleri doğrultusunda atanabilirler. Görev süreleri sonrasında görev sürelerinin yarısı kadar sigortalı olmaya devam ederler.

İlginizi Çekebilir:  Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz