Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

0
619
Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

Sözleşmeli Erbaş ve Er Hakkında Genel Bilgi

Kara kuvvetleri sözleşmeli er şartları kapsamında sözleşmeli er veya erbaş olmak istiyorsanız aşağıdaki genel şartları bilmenizde fayda bulunmaktadır.

  • 6191 sayılı sözleşmeli erbaş ve er kanunu gereğince istihdamı yapılacak olan bütün er ve erbaşlar çeşitli şekillerde belirlenmiş olan maaşlarla görevlerini yapacaklardır.
  • Sözleşmeli erbaş ve er olabilmek için yine aynı kanunla belirtilmiş olan şartların yerine getirilip başvuruların yapılması gerekmektedir.
  • Bütün başvurular internet ortamından yapılacağı için girilecek olan tüm bilgilerin doğruluğu başvuru sahibinin sorumluluğundadır.
  • Sözleşmeli er olarak maksimum 7 yıl görev yapanlar daha sonra kanunla belirlenen şartlar kapsamında kamuda istihdam edilebilmektedir.

Kimler Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Erbaş Başvurusunda Bulunabilir?

Kimler Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Erbaş Başvurusunda Bulunabilir

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkekKara kuvvetleri sözleşmeli er şartlarıkapsamında başvuru yapabilecektir.Sözleşmeli erbaşlık için birtakım kıstaslar da getirilmiştir. Bunlar arasında yer alan en az ilkokul mezunu olup 1 Ocak 1992 tarihi veya sonrasında doğanlar başvuru yapabilmektedirler. 20 yaşından gün almış olanlar içinse 25 yaşını bitirmemiş olmak kaydı konulmuştur.Herhangi bir sebeple askeri okulların hiçbirinden ilişiği kesilmemiş olmak aranan şartlardandır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde başvuru öncesinde astsubay subay uzman jandarma ve erbaş statüsünde çalışmıyor olmak yine aranan şartlar da bulunan bir maddedir.

Sözleşmeli Erbaş Başvurusunda Bulanamayacaklar

Sözleşmeli Erbaş Başvurusunda Bulanamayacaklar

Çeşitli sebeplerle yüz kızartıcı suçlar, cinsel saldırı, hırsızlık, dolandırıcılık, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni aşağılama gibi ağır suçlamalarla hüküm giymemiş olma şartı bulunmaktadır.Yine aranan şartlar arasında bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yıkmaya yönelik herhangi bir oluşum veya yapıya ait olmamak, iltisaklı olmamak veya üye olmamak şartı da önemli bir madde olarak dikkat çekmektedir. Kara kuvvetleri sözleşmeli er şartlarıgereğince ayrıca başvuruda bulunacak olan tüm adayların askeri standartlar gereğince belirlenmiş olan boy ve kilo oranları tablosunda ideal aralıklar arasında bulunması da istenen detaylardan bir tanesidir.

İlginizi Çekebilir:  Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Başvurusu Nasıl Yapılır

Yukarıda belirtilen kara kuvvetleri sözleşmeli er şartları tutan bütün adaylar belirlenen takvim doğrultusunda başvurularını yapmak zorundadır.Bu başvuruların yapılması için Online olarak www.msb.gov.tr adresinden başvurular alınmaktadır. Çevrimiçi olarak yapılacak olan başvurularda internet kaynaklı olarak bir takım sıkıntılar ortaya çıkarsa bu tamamen adayı bağlayan bir durum olarak dikkate alınacaktır.

Sözleşmeli erbaş başvurusunda bulunacak olan adaylar gereken tüm bilgileri girdikten sonra tablo 4’te yer alan dilekçeyi başvuru sayfası ile birlikte çıktı alarak gereken yere sunacaklardır. Eğer askerlik yükümlülüğü devam eden bir aday başvuru yapmışsa tüm bu belgeler kıta özlük dosyalarının bulunduğu ilk amire müracaatla verilmesi gerekmektedir.Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken bilgisayar üstünden Milli Savunma Bakanlığı tarafından adaya verilecekolan aday numarasıdır. Bu aday numarası daha sonraki bütün işlemlerde devreye girecek olduğundan mutlaka kaydedilip muhafaza altına alınmalıdır.

Sözleşmeli Erbaş Başvurusu Hangi Şartlarda Geçersiz Sayılır?

Sözleşmeli Erbaş Başvurusu Hangi Şartlarda Geçersiz Sayılır

Gereken tüm işlemler yapılarak kara kuvvetleri sözleşmeli er şartları yerine getirildiğinde başvurular dikkate alınacaktır.Ancak aşağıdaki hallerde başvurular geçersiz olarak kabul edilebilmektedir:

  • Başvuru sırasında sunulan ve online ekrana girilen bütün bilgilerin doğru olması gerekmektedir ki herhangi bir yanlışlık tespit edildiğinde başvurular geçersiz sayılır.
  • Başvuru ile birlikte sunulması gereken evraklarda çeşitli eksiklikler veya yanlışlıklar varsa başvuru geçersiz sayılacaktır. Bununla birlikte evraklar üstünde çeşitli oynamalar ve sahtecilik işlemleri meydana gelmişse yasal işlemlerde başlatılacaktır.
  • Başvurusu kabul edildikten sonra seçim aşamalarına kalan adaylar sözleşmeli asker olarak göreve başlayamadıklarında aynı yıl içinde 2. bir başvuru hakkı elde edemeyeceklerdir.
İlginizi Çekebilir:  Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz