Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar

4
5265
Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri er ve erbaş alımları yapmakta ve tüm kuvvet komutanlıklarına bu şekilde er ve erbaş alınabilmektedir. Kara Kuvvetleri için er ve erbaş alımı konusunda gerekli şartları yerine getiren kişiler girecekleri sınav sonucuna göre sözleşmeli olarak ordu personeli olabilmektedir. Bu konuda en fazla merak konular sözleşmeli er ve erbaş olmanın şartları ile Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları olmaktadır. Sözleşmeli olarak er erbaş olacak kişiler orduda görev yapan erlerden farksız bir şekilde hizmet sunacaklardır. Zorunlu askerlikten farklı olan kısmı bu hizmetin sözleşmeli olarak aylık ücret karşılığında verilmesidir. Sözleşmeli er alımı için kuvvet komutanlıkları belirli tarihlerde ihtiyaçlarına göre açıklamalar yapmaktadırlar.

Sözleşmeli Er ve Erbaş Nedir, Maaş ve Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli Er ve Erbaş Nedir, Maaş ve Hakları Nelerdir

Kara Kuvvetlerinde görevlendirilmek üzere sözleşmeli er alımı sonrasında bu hizmeti verecek olan kişiler zorunlu askerlik görevini yapan askerler ile aynı şekilde hizmet sunacaklardır. Ordunun ve bulundukları birliklerin olanaklarından faydalanacaklardır. Birliklerindeki yatakhanelerden ve yemekhanelerden faydalanarak görev sürelerince verilen görevleri yerine getireceklerdir. Belirli bir Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları sunulmakta ve buna göre sözleşmeli askerler aylık olarak ödemelerini almaktadırlar. Sözleşmelerin yapıldığı yıla göre belirlenen maaşları alacak ve yılda iki kere enflasyona göre zam alacaklardır. Ayrıca görev sonunda belirli bir ikramiye ücreti de alacaklardır.

Kara Kuvvetlerinde görev yapacak olan sözleşmeli erler diğer er ve erbaşlar gibi barınma, bakım, yiyecek ve giyecek konusunda iaşelerini devletten almaktadırlar. Bunun yanında görev yaptıkları süre içerisinde Sosyal Sigortalar Kanuna göre sigortalı olarak da sayılmaktadırlar. Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları senelik olarak belirlenebilmekte ve sözleşme yapılan yılları kapsamaktadır. Sözleşmeli er ve erbaşlar ilk sözleşmelerini 3 veya 4 yıl olarak yapmaktadırlar. Bunun sonrasında yapılacak sözleşmeler en az bir yıl şeklinde olacaktır. Sözleşmeli erler en fazla 7 yıl orduda hizmet verebilmektedir. Ayrıca belirli şartların yerine getirilmesi durumunda uzman erbaş ve astsubay olarak göreve devam etmeleri de mümkün olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Askerde Maaş Veriliyor Mu? Ne Kadar Maaş Veriliyor?

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ve Sözleşme Dönemleri

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ve Sözleşme Dönemleri

Sözleşmeli er ve erbaş alımına başvurarak sınavlarda başarılı olan ve bu görevi yapmayan kişiler ilk olarak 3 veya 4 senelik sözleşme yapacaklardır. Bu sözleşme süresi boyunca sözleşmeli erler her ay belirli bir maaş alacak, sigortalı sayılacak ve tüm iaşeleri devlet tarafından verilecektir. Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ise

  • İlk sözleşme yılı için 2254 ile 4003 Türk Lirası arasında olmaktadır.
  • İkinci sözleşme yılında 2322 ile 4076 Türk Lirası arasında olmaktadır.
  • Üçüncü sözleşme yılında 2389 ile 4149 Türk Lirası arasında olmaktadır.
  • Dördüncü sözleşme yılında 2457 ile 4222 Türk Lirası arasında olmaktadır.

Bu dört senin sonunda sözleşmeli er olarak devam edecek askerlerin ücretleri de her sene için artış gösterecektir.

Sözleşme Yenileme ve Rütbe Alma

İlk olarak yapılacak 3 veya 4 senelik sözleşmenin sonrasında 1 ile üç yıl arasında yeni sözleşme yapılacaktır. Bu sözleşmelerdeki Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları ise aşağıdaki gibidir.

  • Beşinci sözleşme yılında maaş 2524 ile 4295 Türk Lirası arasındadır.
  • Altıncı sözleşme yılında maaş 2592 ile 4368 Türk Lirası arasındadır.
  • Yedinci sözleşme yılında maaş 2660 ile 4441 Türk Lirası Arasındadır.

Sözleşmeli er 3 senelik hizmetinden sonra 29 yaşına ulaşmış olması durumunda uzman erbaş olabilmektedir. Uzman erbaş olarak 3 senelik hizmetin sonunda da astsubay olma ihtimali bulunmaktadır. Bu şekilde orduda görevlerini sürdürmeleri de mümkündür.

Sözleşmeli Er Özlük Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli Er Özlük Hakları Nelerdir

Orduda görev yapacak sözleşmeli er diğer erler gibi görev yapacağı birlikte kalmaktadır. Yıllık olarak 30 günlük izin hakkı bulunmaktadır. Ayrıca 15 gün mazeret izni de bulunmaktadır. Kara Kuvvetlerinde görev yapacak sözleşmeli erler Kara Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları alacaklardır. Bunun yanında hizmet yıllarına göre ikramiyede alabileceklerdir. Kara kuvvetleri dışında deniz piyade olan erlerde ek ücretler verilebilmektedir. Çalışma süreleri boyunca sigortalı olacaklardır. Barınma, yemek, giyim gibi tüm iaşeleri devlet tarafından karşılanacaktır. Sözleşmeli er en fazla 7 sene hizmet verebilmektedir. Bu yedi sene içerisinde uzman erbaş olması durumunda bunun şartlarına göre hizmetlerini sürdürecektir. Sözleşmeli er olabilmek için başvurular ilgili kuvvet komutanlıklarına yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Sözleşmeli Askerlik Er Şartları Nelerdir

4 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz