Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

0
411
Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde er ve erbaş olarak yapılacak zorunlu askerlik hizmetinin bitiminden sonra gerekli şartları yerine getiren kişiler sözleşmeli er ve erbaş olabilmektedir. Bunun için Hava Kuvvetleri Komutanlığının her yıl gerekli olması durumunda sözleşmeli er alımı için başvuru tarihi belirlemesi gerekmektedir. Belirlenecek bu tarihte zorunlu askerlik hizmetini tamamlamış, 20 yaşını doldurmuş ve 25 yaşını aşmamış kişiler başvuru yapabilmektedir.

Yapılacak olan sınavlar ve sağlık kontrollerinden sonra sözleşmeli er olarak hizmet verilmektedir. Hava Kuvvetleri sözleşmeli er şartları yerine getiren kişiler ücretli olarakbu görevleri yapabilmektedirler. Bunun için gerekli sağlık kontrolleri ve mülakattan geçilmesi gerekmektedir.

Sözleşmeli Er ve Erbaş Nedir, Şartları Nelerdir?

Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er ve Erbaş Nedir, Şartları Nelerdir

Sözleşmeli er ve erbaş olabilmek için ilgili kuvvet komutanlığının belirleyeceği başvuru tarihlerinde başvuru yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan başvuru sonrasında gerekli sınavlar ve kontrollerden geçirilerek sözleşmeli er ve erbaş olunabilmektedir. Hava Kuvvetleri sözleşmeli er şartları komutanlık tarafından açıklanacaktır.

Bu şartları yerine getiren kişiler bu görevi yapmaya başlayacaklardır. Sözleşmeli er olabilmek için zorunlu askerlik görevini yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Askerliğini tamamlamış ve tezkeresini almış olan kişilerin 20 yaşını aşmış ve 25 yaşını aşmamış olması gerekmektedir.

Bu şartlardaki kişiler sözleşmeli er olabilmek için kuvvet komutanlıklarına başvuru tarihlerinde başvurularını yapabilmekte ve gerekli sınav ve kontrollerden geçirilerek göreve seçilebilmektedirler.

Zorunlu askerlik alımında olduğu gibi fiziksel olarak yeterlilik en önemli şartlardan birisidir. Zorunlu askerlik gibi hizmet verecek olan sözleşmeli erler ayrıca ücret alacakları için daha farklı olmaktadır. Bu sebeple fiziksel yeterlilik ve sağlık kontrolleri daha sıkı şekilde yapılmaktadır. Hava Kuvvetleri sözleşmeli er şartları konusundaki en önemli özelliklerden birisi bu olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Asker Er Maaşları Ne Kadar 2018 Güncel

Başvuru tarihinde başvurusunu yapan kişiler öncelikle genel sağlık kontrolünden geçirilecektir. Bu kontrol sonrasında detaylı sağlık kontrolü ve fiziksel yeterlilik sınavına gireceklerdir. Bunların sonrasında mülakata alınacak olan aday erler başarılı olmaları durumunda aday sözleşmeli er olacaklardır. Adaylık süresinde de başarılı olmaları durumunda sözleşmeli er olarak görev yapacaklardır.

Sözleşmeli Er Maaşları ve Giderleri

Sözleşmeli Er Maaşları ve Giderleri

Hava Kuvvetleri Komutanlığında görev yapacak sözleşmeli erlerin görev yapacakları yıla göre alabilecekleri maaşları 2017 yılı için aşağıdaki gibi olacaktır.

  • yıl 2254 ile 4003 TL.
  • yıl için 2322 ile 4076 TL.
  • yıl için 2389 ile 4149 TL.
  • yıl için 2457 ile 4222 TL.
  • yıl için 2524 ile 4295 TL.
  • yıl için 2592 ile 4368 TL.
  • yıl için 2660 ile 4441 TL.

Yedi yıl içerisinde yapılacak sözleşmelerin ilki 3 veya dört yıl süreli olacaktır. Bu sürenin sonunda sözleşmeli erler istemesi durumunda sözleşmelerini yenileyebilecektir. Bu yenileme en az 1 yıl olacaktır. Sözleşmeli erler en fazla yedi yıl sözleşme yenileyebilmektedir.

Sözleşmeli Er ve Erbaşlarda Özlük Hakları

Askerlik hizmetini tamamlamış kişilerin gerekli şartları yerine getirmesi ile sözleşmeli er olarak görev yapmaları mümkündür. Bu süre içerisinde yapacakları hizmetler zorunlu askerlikte olduğu gibi olacaktır.

Sözleşmeli askerlerin barınma, yemek, giyim ve benzeri tüm iaşeleri devlet tarafından karşılanacaktır. Askerlik yapacakları birliklerde kalacaklar ve buradaki yemekhaneleri kullanacaklardır. Haftalık olarak izinleri olduğu gibi yıllık olarak da izinleri olacaktır. Hava Kuvvetleri sözleşmeli er şartları yerine getiren kişiler sözleşmeli er olarak görev yapabilecek ve belirli sözleşme yıllarını doldurarak onbaşı ve çavuş olabileceklerdir. Bunun için gerekli sözleşme yılının doldurulması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar

Sözleşmeli Erler Uzman Erbaş Olabilirler Mi?

Sözleşmeli er olarak hizmet verecek kişiler için en fazla merak edilen konulardan birisi de orduda yedi yıl sonunda hizmete devam edebilmeleri ve rütbe alabilmeleri konusudur. Hava Kuvvetleri sözleşmeli er şartları yerine getiren ve gerekli sınavlarda başarılı olan kişilerin yapacakları sözleşmeli er hizmetinin ilk üç yılından sonra uzman erbaş olmaları mümkün olabilmektedir.

Bu durum için uzman erbaş alımının olması yanında gerekli şartların yerine getirilmesi de gerekmektedir. İlk olarak yapılacak 3 senenin ardından gerekli şartları yerine getirenler uzman erbaş olabilmektedir. Uzman erbaş olanlarında üç yıllık hizmet süresi sonunda astsubay olmaları mümkün olabilmektedir. Bunun sağlanması içinde gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu konudaki şartlar komutanlıklar tarafından belirlenmektedir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz