Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

1
499
Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir?

Deniz kuvvetleri sözleşmeli er şartları her yıl düzenli olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenir ve kamuoyuna basın bildirisi yoluyla ve internet üzerinden sunulur. Belirlenen dönemlerde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından sunulan şartlarla sözleşmeli er alımları başlarken adaylar gereken şartları yerine getirerek hem erbaş olma şansını hem de para kazanabilme şansını elde ederler.

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından sunulan sözleşmeli er olma şansının yakalayabilmek için başvuru yapan kişilerde aranan ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve erkek olmasıdır. Bununla birlikte farklı eğitim durumlarına göre kişilerin sözleşmeli er olarak başvuru yapma şansı bulunmaktadır.

İlköğretim Mezunu Kişiler İçin Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir?

İlköğretim Mezunu Kişiler İçin Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından sunulan değişik koşullara göre ilköğretim mezunları deniz kuvvetleri sözleşmeli er şartları kapsamında gereken koşulları oluşturarak başvurularını gerçekleştirebilirler. Bu kapsamda öngörülen şartlar arasında ilk olarak en az 8 yıllık ilköğretim eğitimini tamamlamış olmak veya yurt dışından dengi bir okuldan mezun olmak bulunmaktadır.

Yurt dışında eğitim alan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti üzerinden yetkili kurumlar tarafından sağlanan denklik belgesini alması gerekir. İkinci şart olarak bu kişilerin askerlik hizmetini yapmış olması veya halen yapıyor olması gerekmektedir. Yani bu noktada mükellef askerlik hizmetlerine başlamış ve devam ediyor veya tamamlamış olmaları gerekir. Askerlik görevini yapmamış olan ilköğretim mezunu adaylar bu konuda başvuru işlemi gerçekleştiremezler.

Lise, Önlisans Ve Lisans Mezunları İçin Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir?

Lise, Önlisans Ve Lisans Mezunları İçin Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

İlköğretim mezunları gibi lise, önlisans ve lisans bölümlerinden mezun olan adaylar da gerekli şartları sağlayarak Deniz Kuvvetleri’nde sözleşmeli er olma şansını elde edebilirler. Bu noktada yine en önemli ilk şartlardan birisi üzerlerinde mükellef bulunan askerlik hizmetlerine başlanmış veya bitirmiş olmaları bulunmaktadır. Askerlik hizmetini devam ettirmekte olan lise mezunu adaylar ön sözleşme imzalayarak bu döneme kadar geçirdikleri sürenin tamamı askerlik hizmetinden sayılmakla birlikte mükellef askerlik hizmetlerinden ayrılarak sözleşmeli er oryantasyon kursuna alınırlar. Bu sayede kalan askerlik süreleri sözleşmeli er olarak tamamlanır. Sözleşmeli er olarak geçirilen sürenin üçte biri mükellef askerlik hizmetinden sayılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  2017 Celp Dönemi Ne Zaman
Deniz kuvvetleri sözleşmeli er görev yerleri

Önlisans ve lisans mezunu olan adaylar ise deniz kuvvetleri sözleşmeli er şartları noktasında askerlik yapmadan direkt olarak başvuru yapma şansına sahiptirler. Bu noktada gerçekleştirecekleri sözleşmeli er görevlerinin 3’te biri mükellef askerlik hizmetlerinden sayılacaktır. Bu adayların başvuru yaptıktan sonra askerlik hizmetine başlamaları ve bu sürede ön sözleşmeyi imzalamaları sonrasında kendilerine yapılan tebliğ sonrasında sözleşmeli er eğitimine katılmaları ve kalan askerlik sürelerini sözleşmeli er olarak geçirmeleri planlanmıştır. Müracaatını gerçekleştiren adayların ön sözleşme imzalaması sonrasında bilgileri ASAL Daire Başkanlığına toplu bir şekilde bildirilir. Bu noktada diğer deniz kuvvetleri sözleşmeli er şartları kapsamında 25 yaşını doldurmamış olmak ve 20 yaşından gün almamış olmak gibi bir yaş şartı bulunmaktadır.

Hukuki Durumlar Ve Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları

Hukuki Durumlar Ve Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları

Sözleşmeli er olarak başvuru yapan kişiler; daha önceden askeri okullarla ve Türk Silahlı Kuvvetlerindeki görevleri ile herhangi bir sebepten dolayı ilişiği kesilmemiş olmalıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve sözleşmeli er olarak istihdam edilmemiş olması ve kamusal haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olması gerekmektedir.

Adaylar daha önceden devletin güvenliğine karşı suç teşkil eden bir eylemde bulunmamış olmalı ve devletin kurum ve organlarından zimmetine para geçirme, rüşvet, cinsel taciz, fuhuş, hileli iflas veya yüz kızartıcı diğer suçlardan herhangi biri ile suçlanmamış olması ve firar, emre itaatsizlik,fesat ve isyan gibi suçlarla suçlanmamış olması gerekmektedir. Ayrıca adaylar taksirli suçlar hariç olmak üzere herhangi bir suçtan 1 aydan fazla hapis cezası ile mahkum edilmemiş olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Tamamlanması Ve Başvurular

Lise, Önlisans Ve Lisans Mezunları İçin Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

Gereken tüm şartları sağlayan adaylar askerlik hizmetlerini yaparken birliklerinde kendilerine sunulan sözleşmeli erbaş olacaklar için nitelik belgesini doldurma ve bu belgenin sözleşmeli er olur olarak kaydedilmesi gerekir. Gerekli boy ve kilo oranları içerisinde bulunan ve yapılan fiziki yeterlilik testinde ve mülakatlar da başarılı olan adaylar güvenlik soruşturmaları olumlu sonuçlandıktan sonra askeri hastaneden deniz piyadesinde sözleşmeli er olur raporu alınarak öğrenimini yaptığının ve hukuki yükümlülerin bulunmadığını belgeledikten sonra başvurularını tamamlarlar. Diğer noktada deniz kuvvetleri sözleşmeli er şartları tamamlandıktan sonra başvurular internet üzerinden gerçekleştirilir.

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Başvuruları Nasıl Yapılır

Başvuru işlemleri için http://personeltemin.dzkk.tsk.tr web adresi üzerinden ilk başvuru gerçekleştirilir. Bu noktada sistem tarafından verilen şifre başvurunun tamamlandığını belirtir. Adaylar bu şifre ile aday giriş kısmından eğitim, aile ve iş bilgilerini doldurabilirler. Adayların kendilerine verilen şifreyi kaybetmemesi gerekmektedir. Yanlış yapılan bilgilendirmelerden dolayı başvuruları iptal edilir. Adayların belirtilen seçim aşaması tarihinde şahsen gelerek belgeleriyle seçim aşamalarına katılmaları gerekir. Seçim, yer ve tarih bilgileri internet üzerinden duyurulacak ve ayrıca adayların cep telefonlarına kısa mesaj gönderilecektir.

1 Yorum

  1. Selamun aleykum 1992 dogumluyum terhis tarihim 2013 kasım jöh başvurularına katılanlormyum kayılamyosamda ilkten uzman çavuş olsam ordan jmhe geçiş yapabilme imkanım varmı teşekkürler.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz