Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar

2
4855
Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Orduda görev yapmak üzere hizmet verecek olan sözleşmeli er ve erbaşlar Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirlediği şartları yerine getirmesi ile bu hizmet için sözleşme imzalanarak göreve başlarlar. Kuvvet komutanlıklarının kendi belirleyeceği ayrıca şartlara göre de bu alımlar yapılabilmektedir. Deniz Kuvvetlerinde hizmet verecek sözleşmeli erlerin askerliğini tamamlamış olmaları, 20 yaşını doldurmuş ve 25 yaşını aşmamış olmaları gerekmektedir. Gerekli sınavlarda başarılı olan kişiler sözleşmeli er olabilmekte ve Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları alabilmektedirler. Askerlik görevini tamamlamış birçok gencin ilgilendiği bu konuda merak edilenler genel olarak şartların ne olduğu ve alınacak ücretlerin ne olduğudur.

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları ve Sözleşmeli Erin Görevleri

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları ve Sözleşmeli Erin Görevleri

Deniz Kuvvetlerinde görev yapacak sözleşmeli erler komutanlık tarafından sözleşmeli er alımı konusunda belirlenecek olan ihtiyaçlara göre açıklanacak tarihlerde başvurular yapmaktadır. Bu başvurular sırasında istenilen tüm şartlar kuvvet komutanlıkları tarafından açıklanacaktır. Askerliğini tamamlamış ve 20 yaşını aşmış gençler bu başvuruyu yapabilmektedir. Sözleşmeli erler belirlenecek olan yeterlilik sınavı, sağlık kontrolleri ve mülakatlardan geçeceklerdir. Aday süresini de tamamlayacak olan erler sonrasında sözleşmeli er olacaklardır. Sözleşmeli er birliğinde zorunlu er gibi görevlerini sürdürecektir. Belirlenecek görevleri yerine getirecek ve birliğinde kalacaktır. Gerekli tüm iaşeleri devlet tarafından verilecek ve bu şekilde sözleşme süresi içerisinde hizmet sunacaktır.

Sözleşmeli er konusunda merak edilen diğer bir konu ise Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları olmaktadır. Zorunlu askerlik ile benzer olan sözleşmeli er ve erbaş hizmetinde önemli fark ücretli olarak bu hizmetin verilmesidir. Belirlenen ücretler her sene değişmekte ve sözleşme yılının süresine göre belirlenmektedir. Sözleşme süresi ilk yapıldığında en ez 3 ile 4 yıl olmaktadır. Bu sürenin sonunda 1 ile 3 yıl daha yeni sözleşme yapılabilmektedir. Sözleşmeli er ve erbaşlar en fazla yedi yıl görev yapabilmektedir. Yapılacak görev süresi sonunda ikramiye almaları da mümkün olacaktır. Ayrıca görev süresinde er ve erbaşlar sigortalı sayılacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenecek olan ücretler her sene enflasyon oranında iki kere zam alabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Askere Gitmeden Uzman Çavuş Olunur Mu?

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadardır?

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadardır

Sözleşmeli er konusunda en fazla merak edilen konulardan birisi Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er maaşlarıücretleridir. Bu konuda sözleşme yılına göre maaşlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • İlk yılı için 2254 ile 4003 Türk Lirası
  • İkinci yıl için 2322 ile 4076 Türk Lirası
  • Üçüncü yıl için 2389 ile 4149 Türk Lirası
  • Dördüncü yıl için 2457 ile 4222 Türk Lirası
  • Beşinci yıl için 2524 ile 4295 Türk Lirası
  • Altıncı yıl için 2592 ile 4368 Türk Lirası
  • Yedinci yıl için 2660 ile 4441 Türk Lirası

İlk üç yıl veya dört yıl yapılacak olan sözleşmenin sonunda istenmesi durumunda sözleşme yeniden yapılacaktır.

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Rütbe Almaları Mümkün Mü?

Sözleşmeli er ve erbaşlar görev yaptıkları Deniz Kuvvetleri Komutanlığında ilk üç yılında sonunda 29 yaşına ulaşmaları durumunda Uzman Erbaş olabilmektedirler. Gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda görevlerine bu şekilde devam etmeleri mümkündür. Ayrıca üç yıllık uzman erbaşlık görevinden sonra da astsubay olabilmeleri de mümkündür. Bu konuda gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları uzman erbaş veya astsubay olunca o rütbeler için belirlenen tutarda olacaktır. Ayrıca özlük hakları ve diğer tüm haklarda o rütbeye göre olacaktır.

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Özlük Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Özlük Hakları Nelerdir

Deniz Kuvvetlerinde sözleşmeli er olarak görev yapacak kişiler zorunlu askerlik gibi görevlerini sürdüreceklerdir. Daha önce yapmış oldukları er ve erbaş görevlerinde olduğu gibi birlik içerisinde gerekli hizmeti vereceklerdir. Bunun yanında yıllık 30 günlük izin hakları olacaktır. Ayrıca 15 gün mazeret izinleri olacaktır. Haftalık olarak izinleri de bulunacaktır. Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er maaşları yanında ikramiye almaları da mümkündür. Sözleşmeli er ve erbaşlar görev sürelerindeki başarılarına göre onbaşı ve çavuş olabilmektedirler. Bunun için gerekli hizmet yılını doldurmaları gerekmektedir. Sözleşmeli er ve erbaşlar en fazla 7 yıl sözleşme yapabilmekte ve hizmet sunabilmektedirler. Bu süre sonunda görevlerini tamamlamış olacaklardır. İstenilen şartlara uygun olan kişiler sözleşmeli er ve erbaşlık için başvuru yapabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Askere Giderken Alınması Gereken Malzeme Listesi

2 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz