Askerlik Tecil İşlemleri

1
712
Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik Tecil Nedir?

Askerlik tecil işlemleri askerlik sorumluluğu ve yükümlülüğü altında olacak olan her Türk gencini ilgilendiren önemli bir meseledir.Bilindiği üzere ülkemizde yaşayıp Türk vatandaşı olan her Türk genci 20 yaşını doldurduğu takdirde eğer çeşitli sağlık sorunları veya eğitimle ilgili farklı durumlar söz konusu değilse askerlik yükümlülüğünü yerine getirmek mecburiyetindedir. Fakat bu askerlik yükümlülüğünün yerine getirilmesi sırasında bir takım sebeplerle kanunla belirlenen çerçeveler içerisinde askerliğin ertelenmesi işlemine askerlik tecili adı verilmektedir.

Hangi Şartlarda Askerlik Tecil Ettirilebilir?

20 yaşını doldurup askerlik yükümlülüğü altına girmekte olan Türk erkeklerinin askerlik tecil işlemlerinden faydalanabilmesi için kanunla belirlenen bazı durumlar söz konusudur. Eğer bu durumlar resmi olarak belgelendirilir ise askerlik tecil işlemi devreye girerek yine kanunla çizilen süreçte askerlik ertelenir. Bu durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Eğitim sebebiyle askerlik tecili: Çeşitli şekillerde eğitimi devam eden asker adayları 29 yaşını geçmemek şartıyla eğitimleri bitene kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.Örgün ve yaygın eğitimde bulunan asker adayları gibi açık öğretim fakültelerine devam edenler için de aynı tecil şartı geçerlidir.
  • Sağlık Sorunları: Askerlik tecil işlemleri içerisinde eğitimden sonra en çok öne çıkan madde sağlık problemleridir.Ancak adayların sağlıkla ilgili sorunlarını sadece askeri hastanelerde muayene edildikten sonra kurul kararıyla tescil ettirip raporlandırması gerekmektedir.Farklı hastanelerden alınacak olan raporların askerlik tecili için geçerliliği yoktur. Ayrıca geçici olan bir takım sağlık sorunları askerlik tecilinde dikkate alınmamaktadır.Geçici sorun yaşayan kişiler her yıl tekrar muayene edilerek askerliğe elverişlilikleri denetlenmektedir.Ancak kalıcı olan sorunlarda bir sefer muayene olup raporlandırma yeterli olmaktadır.
  • Boy kilo endeksi: Yönetmeliklerle belirlenmiş olan boy kilo endeksinde aşırı kilolu olan asker adayları 1 yıl süreyle askerliklerini tecil ettirebilirler.

    Askerlik Tecil Şartları

Farklı Eğitim Durumları ve Askerlik Tecili

Ortaöğretim kurumunda eğitim almakta olup askerlik yaşı gelenlerin tecil sureleri maksimum 3 yıldır. Eğer bu sürede eğitimler tamamlanamazsa ek tecil suresi alınabilmektedir.Doktora ve yüksek lisans eğitimlerine devam eden kişiler için ise 29 olarak belirlenen yaş sınırı 35 yaşa çekilmektedir. Lisans ve önlisans mezunları 29 yaşını tamamlamak kaydıyla 2 yıl yüksek lisans ve doktora mezunları da 1 yıl süreyle askerliklerini tecil ettirebilirler.

Askerlik Tecil ve Özel Durumlar

Askerlik tecil işlemleri içerisinde eğitim ve sağlık durumları ilk akla gelenlerdir.Ancak birtakım özel durumlarda da askerlik tecil ettirilebilmektedir.Bunların başında bir ailede birden fazla erkek çocuğun aynı celp döneminde askere gitmesi gerektiğinde askerlik tecili yapılabilmektedir.İlk askere giden çocuğun askerliği bitene kadar 2. erkek çocuk askerliği tecil ettirebilir.Ancak tecil işlemi tamamen ailenin inisiyatifine ve iradesine bırakılmış durumdadır. Eğer aile rıza gösterir ve çocuklar da aynı şekilde bunu onaylarsa iki çocuk da aynı zaman diliminde askeri yükümlülük altında bulunabilirler.Bir başka farklı durum da lisans sahibi olan sporcular için geçerlidir. Bilindiği üzere sportif hayatın en önemli olan dönemleri 20’li yaşlardır. Bu sebeple sporcuların mesleki kariyerlerinde sıkıntı yaşamaması için 33 yaşının bitimine kadar askerlik tecili mümkün olmaktadır.Üçüncü farklı istisnai durum ise üniversite mezunu olup çeşitli ilmi çalışmalarla ülke içinde veya dışında faaliyette bulunup ülkeyi temsil eden kişiler 36 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.Farklı bir özel durumda yurtdışında bulunup çalışma ve oturma izni ile ikamet eden kişilere tanınmaktadır. Bu kişiler mecburi askerlik görevi için ülkeye geldiklerinde tekrar geri dönüp aynı iş ortamını sağlamayacaklarından dolayı 38 yaşına kadar askerlik tecil etme hakkına sahiptirler.

Askerlik Tecil İşleminde İstenen Belgeler

Eğer askerlik tecil talebinde bulunmak istiyorsanız belgelerin hepsini eksiksiz olarak gerekli kuruma sunmanız gerekmektedir.Bunların başında eğitim durumundan dolayı tecil yapılacaksa öğrenci kimliği öğrenci belgesi veya herhangi bir mezuniyet durumu varsa diplomanın aslı veya çıkış belgesi veya Noter tasdikli bir onayı mutlaka sunulmalıdır. Ayrıca bu evrakların her birinden 4 tane fotokopi, nüfus cüzdanının veya ehliyetin 4 adet fotokopisi ve fotoğraf olarak da biyometrik çekilmiş 6 adet fotoğraf gerekmektedir.Bu evraklarla birlikte müracaat edildiğinde size sunulacak olan tecil formunu eksiksiz olarak doldurup varsa sağlık raporu ile birlikte askerlik şubesine sunulmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Askere Gitmeden Uzman Çavuş Olunur Mu?

1 Yorum

  1. öncelikle merhaba. muayene kaçağı durumunda iken kayıt yeniledim fakat bugun şubeye gittiğimde tecil işlemim başarısız oldu. kaçak durumuna düştükten sonra kayıt yenilediğim için tecil etmediler. 3 4 ay daha askere gitmemek gerek şuan ne yapabilirim ya da bu durumda ne tür ceza ve yaptırım ile karşılaşırım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz