Askerlik Sorgulama

3
9024
Askerlik Sorgulama 2018

Askerlik Sorgulama Nedir?

Askerlik sorgulama işlemi geçmiş yıllarda asker adaylarının askerlik şubelerine giderek bizzat takip etmeleri gereken bir mesele idi. bu sebeple oldukça uzun süren askerlik işlemleri günümüz teknolojileri sayesinde çok daha kolay bir şekilde halledilebilmektedir. Her Türk erkeği 20 yaşını doldurduğunda kanunen askerlik vazifesini yapmakla yükümlüdür. 1111 sayılı askerlik kanuna göre askerlik vazifesinin yapılış şekli celp dönemleri her şey belirlenmiş ve bu kanun kapsamında 20 yaşından gün olmuş olan askerler askeri vazifelerini yapmak üzere birliklerine teslim olurlar. 2013 yılına kadar senede üç sefer olan celp dönemleri 2013 yılından itibaren 4 farklı celp dönemine çıkartılarak her yıl Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım tarihlerinde askerler için celp dönemi olarak belirlenmiştir.

Askerlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Vatani vazifesini yapmak üzere askere gitmeye hazırlanan bütün Türk erkekleri merakla askerlik yapacakları yeri ve askerlik sınıfını beklemektedirler.Tercih edecekleri celp dönemine göre askere gidecek olan Türk genci 20 yaşından gün almak mecburiyetindedir.Bu yıl itibariyle 97 doğumlu olan Türk erkekleri askere gitmektedir. Halböyle olunca da 97 doğumlular için askerliklerini yapacak oldukları yeri öğrenebilmek adına askerlik sorgulama işlemlerinin yapılması gerekiyor. Günümüzde askerlik sorgulama işlemlerinin tamamı e devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Edevlet Askerlik Yeri Sorgulama

E Devlet’ten Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Edevlet askerlik yeri sorgulama

E Devlet sistemine giriş yaparak askerlik sorgulama işlemini gerçekleştirdiğinizde nerede ve ne zaman askere gideceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için E Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Gerek bilgisayarlardaki internet ortamından gerekse akıllı telefon uygulamalarından e Devlet sistemine giriş yapılabilmektedir.Sisteme girdiğiniz zaman karşınıza çıkacak olan ekrandan TC kimlik numarasıyla sorgulama yapabilirsiniz.Devletin ilgili bölümüne girdiğinizde Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Asal Sevk Başvurusu başlığı altında yer alan kimliğimi şimdi doğrula butonuna bastığınızda karşınıza gelecek olan bilgiler sizin askerlik yapacağınız yeri ve sınıfınızı belirtilecektir.Askerlik sorgulama işlemlerinde hem askerliğin yapılacak olduğu yer hem de askerlik sınıfının ne olduğu ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  97/4 Tertipler Askerlik Yerleri Açıklandı!

Yedek Subay Askerlik Sonucu Sorgulama

Bilindiği üzere askerlik ülkemizde iki farklı kategoride yapılmaktadır. Bunlardan birincisi uzun dönem dediğimiz 12 ay üstünden yapılmakta olan asgari yükümlülüktür.Eğer herhangi bir üniversitenin 4 yıllık lisans bölümünü bitirmemişseniz askerliğinizi uzun dönem olarak 12 ay üstünden yaparsınız.Ancak lisans dediğimiz en az 4 yıllık fakültelerden mezun olmuş olan kişiler askerliklerini kısa dönem veya yedek subay dediğimiz kategoride gerçekleştirirler. Kısa dönem askerlik süresi 6 ay olarak belirlenmiş ve celp dönemleri ile sınırlandırılmıştır. Bunun haricinde bir de lisans mezunlarına tanınmış olan yedek subaylık hakkı bulunmaktadır. Eğer yedek subay olarak askerliğinizi yapmak istiyorsanız yine e devlet sistemi üzerinden yedek subay sınıflandırma sonucu sorgulama butonuna tıklayıp askerlik yapacak olduğunuz yeri ve sınıfı sorgulamanız gerekmektedir.

E Devlet Nasıl Kullanılır?

Edevlet nasıl kullanılır

Bütün askerlik sorgulama işlemleri e devlet sistemi üzerinden yapıldığından dolayı e Devlet sisteminin nasıl kullanıldığını iyi bilmek gerekir. Edevlet tamamen yasal olarak düzenlenmiş ve devletin güvencesi altında olan bir hizmet uygulamasıdır.Bilgisayar ve internet üstünden ulaşabileceğiniz bu uygulama aynı zamanda akıllı telefon uygulama formatında da indirilip kurulabilmektedir. Her iki durumda da E Devlet’ten faydalanabilmeniz için TC kimlik numarası ile birlikte edevlet şifresi gerekmektedir.Edevlet şifresini PTT Kurumu’na başvurarak nüfus cüzdanınızla talep ettiğinizde iki liralık ücret karşılığında size sunulmaktadır. Edevlet şifresi alındıktan sonra ilk giriş yapıldığında şifre değiştirme işlemi gerçekleşecektir.

E devlet şifre değişikliği ile birlikte İstediğiniz zaman sisteme giriş yapıp devletle olan tüm münasebetlerinizi buradan takip edebilirsiniz.Askerlik konusunda da askerlik sorgulama işlemleri T.C kimlik No ve sahip olduğunuz edevlet şifresi ile girilerek kontrol edilebilmektedir.Sisteme giriş yaparak hizmet almak istediğiniz listeden Milli Savunma Bakanlığı’nı seçerek sevk edilecek Eğitim Merkezi başlığına ulaştığınızda sorgulama yapabilmek mümkün olmaktadır.Bu sorgulamayı yapabilmek için edevlet şifresi, Mobil imza, elektronik imza, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya kayıtlı banka bilgisi kullanılabilmektedir.Bu şekilde çok kolay ve fazla emek harcamadan askerlikle ilgili yer bilgilerinizi ve sınıf bilgilerinizi sorgulayarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir neferi olarak askerlik vazifenize başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  2018 Askerlik Celp Dönemi Tarihleri

3 YORUMLAR

  1. Ağustosta askere gitmek istiyorum fakat AÖF tek ders sınavı temmuzun 21nde nasil bir işlem yapmam gerek ve ne zaman askere gönderirler

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz