Askerlik Düşecek Mi? Askerlik Kısalıyor mu?

1
1543
Askerlik Düşecek mi?

Askerlik düşecek mi tartışmaları neredeyse askerlik tarihi kadar eskidir. Askerlik yapan veya asker olmak için sıra bekleyen birçok Türk genci de askerlik düşecek beklentisi ile haberleri takip etmektedirler.Özellikle askerlik yükümlülüğü altında olan on binlerce kişinin zaman zaman ortaya çıkan askerlik düşecek haberlerini ciddi anlamda takip ettiği görülmektedir. Bununla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askerlik süresinin belirli periyotlarda düştüğü de yaşanmış olan bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle askerliğin tekrar düşmesi son günlerde gündeme getirilmiş ve kamuoyu bu konuda çok farklı haberler ve yorumlarla gündem oluşturmuştur.

Askerlik Daha Önce Düştü Mü?

Askerlik Düşecek mi?

Şu an itibariyle askerlik süresi uzun dönemler için 12 Ay kısa dönemler içinde 6 aydır fakat daha önce de askerlik süresinin uzun dönemler için 18 kısa dönemler içinde 8 ay olduğu bilinmekteydi. Daha da geçmişe gidildiğinde 24 ay askerlik yapılan dönemlerde mevcuttur. Hal böyle olunca da askerliğin belli periyotlarda düştüğü ortadadır. Bu gerçekten hareketle birçok kişi ve kurum askerlik düşecek mi merakıyla haber sitelerini kurcalamakta haklıdırlar.

Askerliğin Düşmesine Hangi Kurum Karar Verir?

Askerlik Ne Zaman Düşer

Askerlik vazifesi oldukça hassas ve büyük bir dengede olması gereken özel bir uygulamadır.Her ülkenin gerek iç gerekse dış sahada bir takım tehditlere karşı kendisini güvencede hissetmesi için hazır askeri birliklere ihtiyacı vardır. Dünyanın farklı ülkelerinde bir takım farklı uygulamalar olmakla birlikte neredeyse her ülkede askerlik vazifesi değişik şekillerde de olsa yapılmaktadır.Ülkemizde yapılmakta olan askerlik vazifesi şu an itibariyle uzun dönemler için 12 ay kısa dönemler içinse 6 aylık bir yükümlülüktür. Ancak son dönemde sözleşmeli askerlik gelişmesinden sonra askerlik düşecek mi tartışmaları da gündeme gelmektedir. Aslında askerliğin düşmesi sadece asker adaylarının veya askerde olan vatandaşların talebi değildir. Bu konuda İş dünyasının da oldukça ciddi talepleri olmuş ve gerekli şekilde siyasilere ulaştırmışlardır. Zaten askerliğin kaç ay olması gerektiği veya askerlik süresinin uzatılıp kısaltılması tamamen siyasi otoritenin Milli Savunma Bakanlığı nezdinde yapacak olduğu çalışmalarla ortaya çıkartılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Askercell Nedir? Nasıl Kullanılır? Nereden Alabilirim?

Askerlikle İlgili Son Dönemdeki Siyasi Gelişmeler

Askerlik 9 Aya Düşecek mi?

Ülkemizin çok ciddi terör sorunu ile boğuştuğu ortada olmakla birlikte askerlik süresinin de tartışılması gerekmektedir. Aslında bu tartışma asker yükümlülerinden ziyade daha çok iş çevrelerinde gün yüzüne çıkmaktadır. Birçok sektör sahada genç çalışana ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye nüfusu ne kadar genç olsa da kalifiye eleman bulmak pek de kolay değildir.Son dönemdeki eğitim oranlarındaki artış ön lisans ve lisans eğitimine giden gençlerin sayısındaki büyük oran göz önüne alındığında özellikle 20’li yaşlarda çalışacak olan nitelikli ve kalifiye eleman bulmak giderek zorlaşmaktadır. Endüstri meslek liselerinin ve teknik liselerin önündeki bir takım eğitim engelleri de düşünüldüğünde birçok sanayi firması endüstriyel kurum veya nitelikli kuruluşlar eleman bulmakta güçlük çekmektedir.Gençlerin en verimli çağları olan 20’li yaşlarda askerliğe gitmeleri işi öğrenme ve devam ettirme noktasında ayrı bir engel olarak iş dünyasının önünde bulunmaktadır. Bu konuda oldukça ciddi tartışmalar yapılmakla birlikte son birkaç aydır İş dünyasının baş aktörlerinin siyasilerden ve cumhurbaşkanından askerliğin düşmesi noktasında bir takım talepleri olmaktadır.

Bu talepler siyasilere çeşitli toplantılarda ve birebir görüşmelerde aktarılmaktadır. Askerlikle ilgili son dönemde yaşanan askerlik 9 aya düşecek mi tartışmalarına ek olarak bedelli tartışmaları da gündeme gelmektedir. Başkasiyasi partilerin önderlerinin cumhurbaşkanı ile olan görüşmelerinde bedelli ihtiyacını gündeme getirdiği kamuoyunun takdirindedir. Tüm bu gelişmeler bir araya geldiğinde askerlik süresinin kısaltılması ile ilgili bir takım çalışmalar yapılacağı da tahmin edilmektedir.Fakat en son kabine değişikliği Milli Savunma Bakanlığı görevine gelen Nurettin Canikli’nin bu konuda henüz net bir açıklama yapmamış olmasına rağmen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la yapmış olduğu görüşmede tekrar kamuoyunda askerlik düşecek mi tartışmalarını başlatmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Yükümlüler İçin Askerliğin Kısalmasının Faydaları Nelerdir?

Askerlik Ne Zaman Düşer?

Askerliğe gidiş yaş sınırının 20 olduğu göz önüne alındığında birçok iş sahasındaki en verimli dönemi olan bu çağlarda askerlik yapılması bazen kişisel ve mesleki kariyer açısından pek de iyi sonuçlar ortaya koymamaktadır. Aynı zamanda yeni evlenmiş olan çiftlerin çocuk sahibi olduğu durumlarda da zorunlu askerlik görevi bir takım sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Ancak daha makul bir sürede askerlik yapılması ve askerlik süresinin kısaltılması iş çevrelerinden askerlik yükümlülerine kadar birçok kesimin talebi olarak son dönemde konuşulmaktadır. Böylece askerlik düşecek mi noktasında henüz net bir karar olmamakla birlikte kamuoyunun sıcak gündemin

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz