Askeri Rütbeler Nelerdir

0
4070
Askeri Rütbeler Nelerdir

Bugün sizlere askere gidecek her adayın bilmesi gereken bir konudan bahsedeceğiz. Hemen konumuza geçelim askeri rütbeler nelerdir bunlardan bahsedelim.

Askeri Rütbeler Nelerdir?

Askerde bir çok rütbe vardır. Askere giden bireyin bunları bilmesi mutlak zorunluluktur. Onbaşıdan tutun orgeneralliğe kadar onlarca rütbe vardır. Bunların hepsini tabi ki bilemeyebilirsiniz. Belki de ilk defa duyacağız bilmediğiniz rütbeleri birazdan öğreneceksiniz. Sözü uzatmadan konuya geçelim.

Askerlikte en alt kısımda bulunan er ve erbaş statüsünden bahsedelim.

Er Nedir?

Devlet tarafın tüm ihtiyaçları karşılanmakta olan ve devletin emri ve sorumluluğunda olan kişilerdir.

Erbaş Nedir?

Erbaş, er statüsünde olduğu gibi ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılandığı onbaşı veya çavuş rütbesindeki kişilerin genel ismidir.

Onbaşı Nedir?

Acemi birliğin de çoğunlukla lisans mezunu olup kısa dönem askerlik yapanlar, ön lisans ve lise mezunu kişilerin katıldığı formalite icabı yapılan sınav sonucunda başarılı olan kişilere verilen rütbedir. Askeri Rütbeler arasında en düşük rütbe Onbaşı rütbesidir. Askeri kamuflajın sağ ve sol pazu kısmına takılmaktadır.

Onbaşı Rütbesi

Çavuş Nedir?

Birlik komutanının uygun gördüğü onbaşı rütbesindeki kişilerin katılabildiği formalite icabı yapılan çavuşluk sınavı sonucunda başarılı olan kişilere verilen rütbedir. Çavuş rütbesindeki askerler onbaşı rütbesindeki askerlerden üstündür.

Çavuş Rütbesi

Not: Yukarıda açıklanan rütbeler sadece askerlik görevini yerine getirmek için askere giden kişilerin sahip olduğu bir rütbe olup askerlik süresi boyunca geçerlidir.

Uzman Onbaşı Nedir?

Uzman onbaşı, normal askerlik görevini yerine getirdikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin açtığı sınavlara katılıp başarılı olduktan sonra verilen bir rütbedir. Uzman onbaşı uzman çavuş ve astsubay rütbesinin en altındaki rütbedir. Er ve erbaş ile diğer rütbeler arasındaki en son rütbedir.

İlginizi Çekebilir:  Askere Giderken Alınması Gereken Malzeme Listesi
Uzman Onbaşı Rütbesi

Uzman Çavuş Nedir?

Uzman çavuş rütbesindeki kişiler askerlik görevlerini yaptıktan sonra sınavlarda başarılı olduktan sonra devlet tarafından yetkilendirilen kişilerdir. Astsubayın bir altıdır uzman onbaşının ise bir üstüdür. Uzman rütbesindeki kişiler kadrolu değildirler devlet tarafından belirlenen sürelerde sözleşme yapan kişilerdir.

Uzman Çavuş Rütbesi

Uzman Onbaşı ile Uzman Çavuş Arasındaki Fark Nedir?

Uzman onbaşı ile uzman çavuş arasındaki fark şudur. Uzman onbaşı zorunlu askerlik görevini yerine getirirken onbaşı veya çavuş rütbesi alamamış ve askerliğini normal er olarak tamamlamış kişilere uzman olduklarında devlet tarafından uzman onbaşı olarak rütbe verilmektedir. Uzman çavuş ise zorunlu askerliğini yaparken onbaşı veya çavuş rütbesi alarak terhis olan kişilerin uzmanlık sınavlarını kazandıktan sonra devlet tarafından kendilerine verilen rütbedir uzman çavuşluk.

Astsubay Nedir?

Uzman Onbaşı ve Uzman Çavuş rütbesinin üstündeki ve Subay rütbesinin altında bir rütbedir. Astsubay rütbesi kamuflajın sağ ve sol pazu kısmında bulunur. Astsubaylar aksi belirtilmediği müddetçe kadroludurlar. Astsubay rütbesinin kendi içinde 6 farklı kıdemi mevcuttur. Bunlar sırasıyla Astsubay ÇavuşAstsubay Kıdemli ÇavuşAstsubay ÜstçavuşAstsubay Kıdemli ÜstçavuşAstsubay BaşçavuşAstsubay Kıdemli Başçavuş.

Astsubay Çavuş

Astsubay Kıdemli Çavuş

Astsubay Üstçavuş

Astsubay Kıdemli Üstçavuş

Astsubay Başçavuş

Astsubay Kıdemli Başçavuş

Subay Nedir?

Subay asteğmen rütbesinden mareşal rütbesine kadar olan rütbelerde bulunan kişilerin tamamına verilen isimdir. Subay rütbesi orduda en üst rütbe sınıfıdır. Subay rütbeleri kollarda değil omuzda bulunmaktadır.

Asteğmen Nedir?

Üniversite eğitimini lisans olarak tamamladıktan sonra uzun dönem askerliğe başvuran kişilere verilen rütbedir. Asteğmen rütbesi uzman erbaş ve Astsubayın üstüdür. Bir subaylık rütbesi olup askerlik süreleri boyunca bu rütbede bulunurlar.

Asteğmen Rütbesi

Teğmen Nedir?

Askeri okullardan yeni mezun olup birliklerinde göreve başladıkları ilk anda aldıkları rütbedir. Belirli yıllar geçtikçe kıdem alırlar.

Teğmen Rütbesi

Üsteğmen Nedir?

Üsteğmen rütbesi teğmen ile yüzbaşı rütbeleri arasında yer almaktadır. Çoğunlukla bölük komutanlığı yardımcılığı görevlerini yürütmektedirler.

Üsteğmen Rütbesi

Yüzbaşı Nedir?

Bölük komutanı olarak görev yapmaktadırlar. Teğmen ve üsteğmen rütbelerinin amirleridir.

Yüzbaşı Rütbesi

Binbaşı Nedir?

Binbaşı rütbesindeki subaylar Takım Komutanlığı görevi yürütmektedirler. Görev süreleri en az beş yıldır.

Binbaşı Rütbesi

Yarbay Nedir?

Yarbay rütbesi Albay rütbesinin bir alt kademesinde bulunmaktadır. Tabur komutanlığı görevini yürütmektedirler. En az 3 yıl görev icra etmektedirler.

Yarbay Rütbesi

Albay Nedir?

Birlik içerisinde en üst rütbe Albay rütbesidir. Bu rütbede bulunan subayların emeklilik hakları gelmiştir. Yüksek Askeri Şura kararlarına göre görevlerine General rütbesinde de devam edebilirler. Alay komutanı olarak görev alırlar.

Albay Rütbesi

General Nedir?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığın da bulunan ve albay rütbesinin üstünde yer alan tüm rütbelilere verilen ortak isimdir. Bunlar TuğgeneralTümgeneralKorgeneralOrgeneralGenel Kurmay Başkanı olmak üzere 5’e ayrılır.

Tuğgeneral Nedir?

Tugay komutanı olarak görev yapmaktadır. Orduda en düşük rütbeli generaldir.

Tuğgeneral Rütbesi

Tümgeneral Nedir?

Tümgeneral bir tümenden sorumlu komutandır. Tuğgeneralin üstünde bulunan bir rütbedir.

Tümgeneral Rütbesi

Korgeneral Nedir?

Kara ve Hava Kuvvetlerinde görevi kolordu komutanlığı olan ve tümgeneral ile orgeneral arasında bulunan rütbedir.

Korgeneral Rütbesi

Orgeneral Nedir?

Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunan rütbesi en üst olan generaldir. Görev süreleri 4 yıldır ek olarak genel kurmay başkanlığı ve kuvvet komutanlığı görevlerinde bulunabilirler.

Orgeneral Rütbesi

Genel Kurmay Başkanı

Bütün kuvvet komutanlıklarından sorumlu en üst rütbeli generaldir. Tüm kuvvetleri ve kuvvet komutanlarını denetlemekle sorumludur.

İlginizi Çekebilir:  Askere Giderken Alınacak Malzemeler

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz