Askere Giderken Alınması Gereken Malzeme Listesi

1
4580
Askere Giderken Alınması Gereken Malzeme Listesi

Askerlikte İhtiyaç Duyulacak Malzeme Listesi

Askerlik çağı gelip çatan birçok Türk genci için oldukça tatlı bir heyecan başlamaktadır. Bununla birlikte askerlik dönemi yaklaşıp teslim olacak olan bireylerin ailelerinden arkadaşlarına akrabalarından çevrelerine kadar herkes sürekli askerlik hakkında konuşmakta ve böylece ortaya hem keyifli dakikalar hemde biraz bilgi kirliliği çıkmaktadır.Özellikle askere giderken alınması gereken malzeme listesi hakkında sürekli olarak bir şeyler söylenmekte ve herkes kendi şahsi tecrübesini aktararak askere gidecek olan gencin kafası daha da karışmaktadır.Bunun neticesinde askerlik sırasında neler verilmektedir ve askere gitmeden neler alınması gerekmektedir net olarak ortaya çıkamamaktadır.

Bizde askere yeni gidecek olan acemi askerler için bir çalışma hazırlayarak askerde verilen malzemeler ve askere giderken götürülmesi gereken malzemeler hakkında detaylı bir çalışma ortaya koyduk.Ancak en baştan şunu da söylemekte fayda var ki askeri birliğin hatta sizin yer alacak olduğunuz takımın, taburun komutanının tavrı götürecek olduğunuz malzemelerin barındırılması noktasında oldukça belirleyicidir. Neredeyse her birliğin farklı kararları bulunmakla birlikte biz orta yolda her askere ihtiyaç olacak olan malzemeleri sıralamaya çalışacağız.

Askere Giderken Devletin Verdiği Malzemeler Nelerdir?

Askere Giderken Alınacaklar

Askerlik malzemeleri bulunulan birliğe göre değişmekle birlikte standart olarak sunulan bazı malzemeler bütün birliklerde acemi askerlere verilmektedir. Bu açıdan bakıldığında aşağıdaki malzemeler bütün askeri birliklerde acemi askerlere giriş sırasında verilmekte ve envantere de kaydedilmektedir.

 • Kışın giyilmesi için 1 adet parka
 • 1 adet apoletsiz er gömleği
 • 1 adet apoletsiz er elbisesi
 • 1 adet yazlık şapka
 • 1 adet kışlık şapka
 • 1 adet yazlık bot
 • 1 adet kışlık bot
 • 1 adet pijama takımı
 • 1 adet eşofman takımı
 • 1 adet terlik
 • 1 adet spor ayakkabısı
 • 2 adet haki renkte don
 • 1 adet beyaz renkli yün içlik
 • 1 adet spor sırasında giyilecek çorap
 • 1 adet haki atlet
 • 1 adet kışlık eldiven
 • 1 adet yeşil palaska
 • 1 adet spor şortu
 • 1 adet banyo sırasında giyilecek banyo şortu
 • 1 adet ince havlı banyo havlusu
 • 1 adet ince havlı yüz havlusu
 • 1 adet diş macunu ve diş fırçası
 • Aylık istihkak olarak 200 miligramlık şampuan
 • Aylık küçük 1tüptıraş köpüğü
 • Aylık olarak sunulan 4 adet tıraş bıçağı
 • 2 tane künye levhası
 • 1 tane künye zinciri

Görüldüğü üzere temel ihtiyaçların neredeyse tamamı acemi askerlere devlet tarafından sunulmaktadır. Ancak şunu hemen belirtmeliyiz ki listede yer alan bütün unsurlar bütün birliklerde standart olarak sunulmaya çalışmakla birlikte bir takım dağıtım sıkıntıları her zaman yaşanmaktadır.En temel ihtiyaçların dağıtımı sırasında bittiği, stokta kalmadığı göz önünde bulundurularak özellikle temel ihtiyaçlar noktasında mutlaka alternatif üretilmelidir.Ancakacemi askerlerin çarşı izni de olamayacağı için özellikle İlk birkaç hafta çok büyük sıkıntılar yaşanabilir.Ayrıca sunulan bazı ürünlerin kalitesi çok kötüdür. Bu sebeple askere giderken tedarikli olmak ve askere giderken alınacaklar listemizde sıralayacağımız ürünleri mümkün olduğunca temin etmeye çalışmalısınız.

Askere Giderken Alınması Gerekenler Nelerdir?

Askere Giderken Alınması Gerekenler Nelerdir?

Görüldüğü gibi devlet aslında birçok temel ürünü liste olarak size sunmaktadır.Ancak yukarıda da belirttiğimiz sebeplerden ötürü bir takım sıkıntılar yaşamanız kaçınılmazdır. Bazen haftalarca hatta aylarca tedarik edilemeyen ürünler olduğu için bu konuda riskeve beklentiye girmeye gerek yok. Siz de bizim verecek olduğumuz listedeki ürünleri temin ederek askere giderken yanınızda götürün. Böylece özellikle askeriyede bulunması gereken en önemli iki unsur olan hijyen ve kişisel bakım noktasında sıkıntı yaşamayın.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var ki askeriyede yer alan kantinler oldukça yetersiz. Marka noktasında genellikle bir veya iki ürünü geçmeyen bir konseptle hizmet veren kantinlere sürekli olarak da ulaşamıyorsunuz.Bu sebeple mağduriyet yaşanmaması adına aşağıda sıraladığımız ürün gruplarını temin edip valizinize koyun ve nizamiyeden giriş yapın.

İlginizi Çekebilir:  2017 Celp Dönemi Ne Zaman

Askere Giderken Götürülmesi Gereken Kişisel Bakım Ürünleri

Askere Giderken Götürülmesi Gereken Kişisel Bakım Ürünleri

Askeri ortamda sürekli olarak eğitimle meşgul olacağınızdan dolayı kişisel bakım belirli periyotlarda ihmal edilebilmektedir. Ayrıca çok kalabalık bir ortamda her kültür seviyesinden insan bulunduğundan dolayı bir takım sağlık sorunları ile uğraşmak istemezseniz. Bu sebeple kişisel bakım noktasında bütün temizlik malzemelerini temin etmek zorundasınız.Devletin verdiği malzemelerin bazılarında kalite oldukça düşük olduğu için size hitap etmeyecektir. Bu sebeple kendiniz birinci sınıf markaların ürünlerini tercih ederek kişisel bakım ürünlerini yanınızda götürmelisiniz.

 • Askere giderken alınacak malzemeler listesi içerisinde bulunması gereken kişisel bakım ürünlerinde banyo tıraş malzemeleri ilk sırada yer almalıdır.Günlük olarak tıraş olmanın zorunlu olduğu askeriyede size sunulan tıraş bıçakları çok da kaliteli değildir.Günlük hayatta kullandığınız üç veya dört tıraş bıçaklı olan makineleri yanınızda götürün. Böylece cildiniz sürekli olarak tıraş olduğu için tahriş olmayacak ve herhangi bir cilt sorunu yaşamayacaksınız. Ayrıca askeriyenin size sunmuş oldu tıraş köpüğü cildi tam anlamıyla nemlendirip yumuşatmamaktadır.Yanınızda giderken kaliteli tıraş köpüğü veya jeli bulundurmaya çalışın. Çünkü asker için tıraş malzemeleri hijyen adına en önemli unsurların başında gelmektedir.
 • Banyo noktasında kaliteli bir lif temin etmeye çalışın. Çünkü sürekli olarak terlediğiniz askeriyede cildin gözeneklerin açılması için birinci sınıf malzemeden üretilmiş lifler gerekmektedir. Yine devletin size sunduğu temizlik malzemelerini kalitesi düşük olacağından özellikle nemlendirici özelliği bulunan sabun kullanmaya çalışın. Böylece cildiniz sürekli olarak soğuk ve sıcağa maruz kalacağından kullanılacak olan nemli sabunla tekrar canlılık kazanabilecektir. Ayrıca şampuan konusunda da devletin size sunduğu şampuan standart olarak üretilmiş ve her saç tipine uygun değildir.Kendi saç tipinize uygun olan ve büyük ebatlardaki şampuanları tercih ederseniz uzunca bir süre banyo malzemesine ihtiyaç duymazsınız.
 • Banyo malzemeleri içerisinde en önemli olan unsurlar belki de banyo havlusu ve yüz havlusudur.Devlet size bir havlu veriyor fakat havlu oldukça ince havlardan oluştuğu için vücudunuzdaki nemi tam olarak çekmeyecek. Özellikle kış mevsiminde vücudunuzdaki nem tam olarak çekilmediğinde çeşitli hastalık durumları da ortaya çıkabilir. Bu sebeple siz dolgun ve kaliteli bir banyo havlusu ile yüz havlusu mutlaka yanınızda götürün.
 • Kişisel bakım için koruyucu bir takım önlemler de almak zorundasınız. Çünkü askeriyede yazın sıcaktan kışın soğukta cildiniz tahriş olabilmekte. Mantar, alerji ve daha pek çok rahatsızlıkla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Sizin yaşam kalitenizi direkt olarak etkileyen kaşıntı ve mantar ile uğraşmak istemiyorsanız yanınızda mutlaka pudra götürün.Pudrayla ayaklarınızı pudraladığınızda mantar oluşumunu engelleyebilirsiniz. Zaten askerler için en büyük sorun sürekli olarak bot giyilmesinden dolayı ayakların havasız kalmasıdır.
  Hareket de buna eklendiğinde ayaklarda birtakım tahrişler meydana gelebilir ama kaliteli olarak alınan bir pudra bu sorunu çözecektir.Aynı şekilde apış aralarında meydana gelebilecek pişikleri de önlemenin en kolay yolu pudra kullanmaktır.
 • Mutlaka askere giderken yanınızda mantar kremi götürmeyi unutmayın.Bazıbirlikler hiçbir ilacı, kremi nizamiyeden içeri sokmamaktadır.Fakat siz valizinizin derin yerlerine bu kremleri ve jelleri yerleştirip gizli bir şekilde birliğinize sokabilirsiniz. Sonuç itibariyle bunlar sizin sağlığınız için önemli olan unsurlardır.
 • Askere giderken alınması gerekenler listesi arasında mutlaka el ve yüz için nemlendirici krem de bulundurun.Özellikle soğuk ve zor günlerde ciltte çatlamaların olması kaçınılmazdır.Bu çatlamalara hemen nemlendirici kremlerle müdahale edilmezse bir süre sonra kanamalar ve egzama gibi bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Ayrıca tıraştan sonra yüzünüzü rahatlatacak tıraş jeli veya kremi de bulundurmaya gayret edin.
İlginizi Çekebilir:  Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar

Askere Götürmeniz Gereken Giysi Türleri ve Tekstil Ürünleri

Askere Götürmeniz Gereken Giysi Türleri ve Tekstil Ürünleri

Askerlik yaparken sürekli olarak üstünüzde bulunacak askeri elbiseler kışın giyilecek olan parka zaten askeriye tarafından verilmektedir ve oldukça da kaliteli ürünler olarak kullanılmaktadır. Fakat askere giderken alınacaklar listenizde bir takım ekstra kıyafetler bulunmalıdır. Çünkü askerin vermiş olduğu kıyafetler sınırlı olmakla birlikte kalite noktasında da aradığınız konforu size sunamayabilir. Özellikle cildi hassas olanlar ve titiz olanlar için yanınızda götüreceğiniz ekstra tekstil ürünleri oldukça işinize yarayacak.

 • Bir asker için kıyafet dendiğinde ilk akla gelen şeyler iç çamaşırları olmalıdır. Çünkü temizlik ve hijyen noktasında dikkat edilmeyen iç çamaşırları neticesinde mantar hastalığına yakalanmanız kaçınılmazdır.Mantar hastalığı da oldukça zor tedavi edilen ve bütün bir yaşamı alt üst eden bir rahatsızlıktır.Size askerin sunmuş oldu iç çamaşırları iki veya üç adet olmaktadır. Ancak gün içerisindeki hareket ve harcanan enerji düşünüldüğünde neredeyse günlük olarak iç çamaşırlarının değiştirilmesi gerekmektedir.Benim size tavsiyem mutlaka giderken yanınızda çok fazla sayıda iç çamaşırı götürmeye çalışan.Haki renkte iç çamaşırı alırsanız bütün birliklerde standart olacağından dolayı sorun çıkmamaktadır. Bazı birlikler beyaz ve siyah iç çamaşırlarına izin vermiyorlar. Bu sebeple riske girmeyip haki iç çamaşırları götürün.İç çamaşırlarını slim veya boxer olarak almak tamamen sizin kişisel tercihiniz. Ayrıca çok fazla sayıda iç çamaşırı bulundurmanın en büyük avantajı da temizlik ve yıkama noktasındadır. Eğer dolabınızda çok sayıda iç çamaşırı bulunursa günlük bile değiştirdiğinizde yıkanana kadar bu iç çamaşırları size yetecektir.
 • Özellikle soğuk kış ayları için askerlik malzemeleri içerisinde içliğin çok önemli bir yeri vardır.Belki günlük hayatta içlik bile giymeyebilirsiniz ama askeriyenin arazide nöbet tutulan ve intikal yapılan zamanlarında kaliteli bir içliğe ihtiyaç duyacağınız muhakkaktır. Devletin size vermiş olduğu beyaz renkli olan içlik hem çok kısa sürede deforme olmakta hem de giyim açısından çok da konforlu olmamaktadır. Sizi sıkan özellikle kalça kısmında toplanan bu içlikler yerine dışarıdan satın alacağınız kaliteli yün içlikler işinizi görecektir.Satın alacağınız içliğin kalın olması çok fazla bir şey ifade etmez.Son dönemde kaliteli olarak üretilen termal içlikler bulunmaktadır. Mümkünse askeriyenin verdiği gibi beyaz renkli olan termal içlikler temin etmeye çalışın. Ancak siyah renkli termal içlikler de yine işinizi görecektir.Alt içlik satın alırken üst içlik satın almayı da unutmayın.Çünkü soğuk kış gecelerinde nöbet sırasında giyecek olduğunuz bir içlikler vücut ısısını muhafaza etmek için oldukça önemlidir. Yine termal üst içlik almaya gayret gösterin.
 • Devletin size sunmuş olduğu bere, eldiven koruyucu özelliği bulunan malzemelerdir. Ancak arazi şartlarında, intikal sırasında, eğitim sırasında bunları kaybedebilirsiniz.Kaybettiğiniz anda da tekrar dışarı çıkıp almanız vakit alabilir.Sizi soğuktan koruyacak olan eldiven ve bere satın alarak yanınızda götürmeye çalışın. Ayrıca haki renk olursa herhangi bir sorunda yaşamazsınız.Ancak tank taburlarında siyah bere de tercih edilmektedir. Bu sebeple biraz da alacak olduğunuz berenin rengi görev yapacak olduğunuz birliğe göre şekil almaktadır.
 • Ayak sağlığı için mutlaka ortopedik tabanlık alın Yazın da kışın da botun içinde kalacak olan ayaklarınız ancak bu tabanlıklar sayesinde deforme olmadan nasıl aşmayacak tır
 • Çarşı izinlerinizde özgürlüğün tadını çıkarabilmek ve sivil hayata adapte olabilmek için mutlaka yanınızda sivil giysiler götürün.İlk başta gereksiz gibi görülen bu ayrıntı askerliğin günleri ilerleyince sivil hayata duyulan özlem noktasında devreye girebilmektedir. Bu sebeple götürecek olduğunuz giysiler kışlık ve yazlık olarak iki grupta bulunsun. Zaten çarşı izninden dönünce sivil giysilerinizi depoya emanet ediyorsunuz.
İlginizi Çekebilir:  Soru Sor

İhtiyaç Duyacağınız Diğer Unsurlar

Askere giderken alınması gereken malzemeler arasında yukarıdaki unsurlar temel olduğundan dolayı oldukça önemlidir.Bu konuda herhangi bir ihmal yapmamalısınız. Ayrıca bir takım güvenlik tedbirleri ve konfor aparatlarını da yanınızdan ayırmayın.Bunların en başında güvenlik için kullanacağınız boyundan askılı olan cüzdan gelmektedir. Çünkü çok kalabalık olan askeri birlikler içinde her türlü insan bulunmakta dolayısıyla bir güven sorunu da oluşmaktadır.

Uyurken dahi üstünüzde bulunan paraların çalınabileceği düşünüldüğünden dolayı askılı olan cüzdanlar oldukça güvenliklidir ve çok uzun zamandır da bir askeri gelenek olarak kullanılmaktadır.Bu cüzdanlar boyundan asılarak içerisine para yerleştirilmekte ve atletin içinde bulundurulmaktadır.İpli cüzdan satın alırken de çok farklı gözlerin olmasına dikkat edin. Böylece sadece paranızı değil çeşitli fotoğrafları ve küçük notları da bu cüzdan içerisinde taşıyabileceksiniz ki bu oldukça rahatlatıcı bir durumdur.

Başka bir önemli nokta da bir askerin en önemli gereci olan botların çalınmaması için satın alınacak olan bot kilididir. Çünkü askerde bazen kilometrelerce bile yürüyebilmektesiniz. Hal böyle olunca da botlarınız yıpranmakta ve yeni olan botlara birçok askerin gözü kaymaktadır.Bu gibi durumlarda hırsızlık olayları çok sık yaşandığı için bot kilidi ile botlarınızı yatmadan önce ayakkabılıkta kilitleyerek bırakabilirsiniz.Büyük oranda hırsızlığı azaltan bu tedbirlere dikkat etmeye çalışın.

Askere Giderken Alınacak Malzemeler Güncel Listesi

Askere giderken alınacak malzemeler listesi arasında kişisel bakım çantası da bulunmalıdır. tırnak makası gibi diş macunu ve diş fırçası gibi unsurları eğer hijyenik bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız bu çantalar oldukça kullanışlıdır. Ayrıca kamp, intikal gibi anlarda küçük kişisel bakım çantasını hemen yanınıza alıp bütün ihtiyaç duyduğunuz temel kişisel bakım malzemelerine sahip olabilirsiniz.

Devletin size vermiş olduğu çamaşır fileleri çok dayanıklı değildir. Ayrıca kilit noktasında da oldukça ilkel olan bu çamaşır fileleri yerine fermuarlı ve kaliteli çamaşır fileleri götürürseniz sadece kirli olan çamaşırları koymak için değil dolabınızdaki iç çamaşırlarını düzenli bir şekilde tutmak için de kullanabilirsiniz.

Devlet size giymeniz için bir terlik veriyor fakat bu terlik hem çok ortopedik değil hem de plastik malzemesi oldukça sert. Bunun yerine daha rahat ve ortopedik bir terlik satın alıp götürün.Ancak siyah terlik satın almaya çalışırsanız herhangi bir sorunla da karşılaşmayabilirsiniz. Ayrıca yastık kılıfı noktasında da özellikle ilk günlerde sıkıntı yaşamamak için ekstra bir yastık kılıfı ile nizamiyeden giriş yapmaya çalışın. Çünkü askerliğin İlk birkaç gününde tam olarak yatacaksınız yer belli olmadığından herhangi bir yatakta yatabilirsiniz. bu noktada hijyen açısından yastık kılıfı çok önemlidir.

Görüldüğü üzere askere giderken alınacaklar listesi oldukça uzun. Şunu da belirtmek zorundayız ki askeriyenin size vermiş olduğu dolap çok da büyük değil. Ancak öne çıkan ihtiyaçlarınızı kaliteli bir şekilde belirlerseniz dolabı efektif bir şekilde kullanarak bütün eşyalarınızı yerleştirebilir ve rahat bir şekilde askerliğinizi yapabilirsiniz.

Askere giderken alınacak malzemeler ile ilgili diğer yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

 1. Askerliğim 2 kilom fazla diye 1 yıl ertelendi 28 kg verdim ama şubeye gittim onlar 1 yıl dolması lazım dedi başka yolu yok mu gitmenin 1998 doğumluyum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz