Askere Giderken Alınacak Malzemeler

1
950
Askere giderken alınacak malzemeler

Askere Gidince Malzemeler Veriliyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre 20 yaşını doldurmuş her birey askere gitmek zorundadır. Askerlikle ilgili kesin bilgili kaynaklarının azlığından olsa gerek adaylar askere giderken alınacak malzemeler konusunda çok kararsızlar. Çünkü çevremizdeki insanların bir kısmı “hiç bir şey götürme her şeyi veriyorlar” derken diğer kısım “bir ton liste verip bunları götür” diye yönlendiriyor haliyle asker adayının kafası dahada karışıyor. Bu yazımızda asker adaylarına askere giderken yanına hangi malzemeleri alması gerekiyor hangi malzemeler veriliyor bunlara değineceğiz.

Askeri birliğinizde normal şartlarda bir askerin ihtiyacı olan tüm malzemeler belirli adetlerle beraber verilmektedir. Lakin bazı keyfi ihtiyaca binaen talep edilen malzemeler oluyor ki onları da Türk Silahlı Kuvvetleri vermiyor şahsi kullanıma münhasır araç gereçleri karşılamıyor.

Çok fazla uzatmadan askere giderken alınacak malzemeler nelermiş bunlara göz atalım. Unutmadan hatırlatmakta fayda var aşağıya yazdığım listeyi videolu olarak çok yakında sizlerle paylaşacağız.

Askere Giderken Alınacak Malzemeler Listesi – Detaylı Liste

 • Boyuna Askılı İpli Cüzdan

  Her ne kadar askeri birlikte vatani duygular içinde yaşanıp görev icra edilse de her  her yer de olan kendini bilmez insanlar asker de de var. Hırsızlık olayları çok gündeme geliyor. Paralarınızı ve değerli eşyalarınızı askılı cüzdan ile boynunuzda taşımanız size çok fayda sunacak.

 • Tıraş Malzemeleri

  Tıraş malzemesini de biz mi alacağız vermiyorlar mı? dediğinizi duyar gibiyiz ama birazdan hak vereceksiniz bize. Askere gittiğinizde sizin her ay düzenli istiḥḳāḳınız yani devlet tarafından her ay size ayrılan bir hak var. Devlet size tıraş malzemenizi de veriyor fakat verilen tıraş köpükleri ve jiletler gerçekten yüzü çok tahriş ediyor. Ondan dolayı kesinlikle yanınıza kaliteli bir tıraş bıçağı almanızı öneriyoruz.

 • Ziraat Bankası Hesap Kartı

  Askere gittikten sonra devlet size askerlik yaptığınız bölgeye göre her ay düzenli olarak askerlik maaşı adı altında para yatıracak. Çoğunlukla tüm birliklerde Ziraat Bankası ATM’leri bulunduğu için para çekme-yatırma işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Şunu da hatırlatalım, askere gittiğinizde TSK tarafından size askeri hesap kartı verilecek ve maaşlarınız bu hesaplara yatacaktır. Ama siz mutlaka sivildeyken de bir ziraat bankası kartı çıkartıp gidin çünkü aileniz size para göndereceği zaman sivil kartınıza gönderecektir.

 • Sivil Elbiseler

  Sivil Elbiselerinizi yanınızda mutlaka götürün acemilik süresince bazı birlikle 1 kez çıkartıyor bazı birlikler hiç çıkartmıyor bu durum birlikten birliğe değişiyor. Usta birliğinizde askerlik süreniz boyunca her hafta sonu (ceza yemediğiniz veya aksi bir emir gelmediği sürece) çarşıya çıkacaksınız. Bu durumda sivil elbiselerinize ihtiyaç duyacak hatta özleyeceksiniz. Birliğinize tekrar geldiğiniz de sivil elbiseleriniz sivil eşya deposuna kaldırılacak ve bir sonraki çarşı iznine kadar kapalı kalacaktır.

 • Askercell Sim Kartı ve Ankesörlü Telefon Kartı

  Askerde sivil hat ve kameralı telefonlar yasak biliyorsunuz. Eski telefonlar halk arasında takoz diye nitelendirilen tuşlu telefonları kullanabiliyorsunuz. Askercell nedir buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Ankesörlü telefon kartlarına gelince bulunduğunuz askeri birliğin kantininden de temin edebilirsiniz.

 • Bot Kilidi ve Valiz Kilidi

  Asker de maalesef hırsızlık gibi olaylar da yaşanabilmekte. Genelde bot hırsızlığı çok yaygındır bundan dolayı mutlaka yanınına asma kilit diye tabir edilen kilitlerden almanız faydanıza olacaktır. Her ne kadar valizleriniz valizlik de de olsa hırsızlıklar olabilmekte valizlerinizi de kilitli tutmayı unutmayın.

 • Beyaz İçlik

  Askerde devlet tarafından 1-2 adet beyaz yün içlik verilmektedir. Fakat bu içlikler malzeme kalitesi olarak oldukça düşüktür dolayısıyla bir süreden sonra deforme olacaktır. Tekrar askerde temin etmeniz imkansıza yakındır çünkü o size bir sefere mahsus olarak verilen haktır. Askere giderken mutlaka yanınına beyaz olmak şartıyla yün içlik almanızı öneriyoruz.

 • El ve Yüz Bakım Kremi

  Askerde yapacağınız işlerin yoğunluğu ve deforme açısına bağlı olarak elleriniz ve yüzünüz tahriş olacaktır. Kış aylarında nöbet tuttuğunuzu da hesaba katarsak oldukça zor bir dönem olacak. Bakım kremlerine ihtiyacınız olacağından sivilden bunları temin etmelisiniz.

 • Banyo Malzemeleri

  Devlet tarafından verilen banyo malzemesi daha öncede bahsettiğimiz gib çok kaliteli değil vücudunuzun zarar görme ihtimali çok yüksek. Bundan dolayı gitmeden banyo malzemenizi kesinlikle alınız.

 • Bot Boyası ve Bot Fırçası

  Askerde gününüz genellikle koşturmacalı geçeceğinden botlarınız bir hayli tozlanacak ve temizlemek zorunda kalacaksınız zira komutanlar botlara çok önem verirler.

 • Dolap Askılığı

  Size ait bir dolabınız olacağından askerde verilen tüm kamuflajların bu dolap da kuralına uygun bir şekilde asılı olması istenecektir. Dolayısıyla dolap içi askılığı çok önemli bir faktördür mutlaka alınız.

Sizlere vereceğimiz bilgiler şimdilik bu kadar. Bu yazımızı ilerleyen günlerde tekrar güncelleyeceğiz takipte kalın.

İlginizi Çekebilir:  Askerlik Düşecek Mi? Askerlik Kısalıyor mu?

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz