Asker Er Maaşları Ne Kadar 2018 Güncel

25
33783

Asker er maaşları ne kadar 2018 sorusunun cevabı olarak 1111 Sayılı Askerlik Kanunu gereğince 20 yaşını doldurmuş her sağlıklı Erkek Türk vatandaşı askerlik görevini icra etmekle mükelleftir. Bireyler askerlik işlemleri için askerlik şubelerine müracatlarından sonra Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi Başkanlığı tarafından uygun görülecek celp dönemlerinde askerlik birliklerine teslim olmaları için edevlet üzerinden eğitim birlikleri açıklandıktan sonra belirtilen tarihlerde acemi birliklerine teslim olmaları gerekmektedir.

Asker Er Maaşı Veriliyor Mu?

Teslim olduktan sonra 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde artık devlet emri ve yükümlülüğündedirler. Acemi birliğine katılan adaylar katıldıkları günden itibaren er sıfatıyla anılacaklardır. Er olarak hizmete başladıkları günden itibaren devlet tarafından harçlık adı altında asker er maaşı verilmektedir.

Asker Er Maaşları Ne Kadar ?

Asker er maaşları ne kadar isimli yazımıza geçmeden önce şunu belirtmeliyiz ki asker de er, onbaşı ve çavuş maaşları farklıdır.  Uzun dönem veya kısa dönem askerlik yapan kişilerin askerlik maaşlarında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Fakat karıştırılmamalıdır ki lisans mezunu olup asteğmen olarak görev yapan askerler er sınıfında olmadığı için asteğmenlerin maaşları farklıdır.

Batıda Askerlik Maaşları Ne Kadar ?

Batıda askerlik görevini yapan bir er il ve bölgeden bölgeye de değişmek şartıyla ortalama 90 TL ile 150 TL arası da değişmektedir. Bu rakamlara er, onbaşı ve çavuş maaşları dahildir. Her rütbe arasında ortalama 20-30 TL oynamaktadır. Asteğmenler de ise bu durum değişmektedir. Asteğmenler ortalama 3500 TL civarında maaş almaktadırlar.

İlginizi Çekebilir:  2017 Celp Dönemi Ne Zaman

Doğuda Askerlik Maaşları Ne Kadar ?

Doğuda askerlik hizmetini yerine getiren erlere verilen maaşlar batıda ki erlere verilen maaşlardan biraz daha yüksek olmaktadır. Bunun sebebi ise doğuda ki imkanlar şartlar ve güvenlik sebebidir. Doğuda askerlik yapan erlere ortalama bölgeden bölgeye değişiklik göstermekle birlikte  400-500 TL civarında maaş ödemesi yapılır. Onbaşı ve Çavuş rütbesindeki askerlerde bu durum aynıdır sadece 30 ile 50 tl arasında onbaşı veya çavuşluk farkı almaktadırlar.

Her İlde Farklı Maaş Mı Veriliyor ?

Türkiye’nin her ilinde askerlerin aldığı maaşlar değişmektedir. Bunun sebebi ise her ilin ve bölgenin güvenlik durumu ve şartları farklıdır. Doğuda ki askerler 500 civarında maaş alırken batıdaki askerler ortalama 90-150 TL civarında maaş almaktadırlar. Doğudaki askerlerin sosyal anlamda aktiviteleri batıdaki askerelere nazaran daha azdır. Bu da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

25 YORUMLAR

 1. Merhaba 19 yaşındayım üniversite 2. Sınıf tayım mezun olmak üzereyim tek dersim kaldı 2015 te 2 yıllık kazandım ama askerligim 4 yıl tecil olmuş 2019-12. Ayına kadar, şimdi bir ay içinde mezun olabilirim mezun olsam tecilim bozulurmu , bozulursa kaç sene tecil hakkım var bozulmazsa bu 2019 dan sonra da tecil ettirme hakkım varmıdır

 2. arkadaşlar herkese hayırlı teskereler allah türk askerine zeval vermesin.
  kilis il jandarmaya düştüm sizce maaşı ne kadardır bilgi yazarsınız çok sevinirim.(onbaşı oldum)

 3. Merhaba arkadaşlar Usta birliğim Ardahan İl Jandarma’ya maaş olanakları nedir bilen birisi var mı ? On Başı olarak gidiyorum.

 4. Mohammed Ommar, Arjantin’deki La Plata’dan yorum yapıyor.
  Ben bir iş adamıyım ve sadece benim gibi dürüst insanlarla çalışıyorum. İnternette bir borç verenle tanıştım ve onun adı Theodore, ona güvenmeye değer buldum, ben de ona güvendim. Sadece bugün bana dürüstlüğünü kanıtladı, hesabımda krediyi aldım arkadaşlar ve ailemle tanıştım ve size Theodore’u iş ve kişisel krediler için kredi ile yardımcı olan iyi bir adam tanıtıyorum. E-postayla ona e-posta gönder: theodorejamesonfinance@hotmail.com veya hızlı iletişim için onu Whatsapp +2348058302338’e yaz

 5. Çanakkale Ezine’de olan acemi birliği askerliğimin usta birliği Batman İl Jandarma Komutanlığına çıktı ne kadar maaş alırım bi yardımcı olur musunuz?

   • Kardeş ben de çanakkale 116 da yaptım Er Olarak Havası Soğuk İt Durmaz Cephesi Var Her Gün İn çık Yaparsın Usta Birligim De Bilecik 2 .Tugay Komutanlığına Çıktı Bu Arabada Şimdiden Herkese Hayırlı Teskereler

 6. Ağrı doğu beyazıt iran,Ermenistan,ve nahçıvan sınırını koruyan 5.hudut alay komutanlığında uzman çavuşum siz sanırsam para için askere gidiyorsunuz

  • Burada ailesinden 5 kuruş geliri olmayan askerler var cebinde bilet parası olmayanlar var sen bu cümleyi kurarken önce kendini sorgulamalısın sen ne için ordasın sana para vermeseler orada 5 dk durmayacağına eminim bundan sonra sana tavsiyem bi cümle kurmadan önce kendini sorgula

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz