2018 Celp Dönemi Ne zaman?

8
8635
2018 Celp Dönemi Ne zaman

Askerlik Celp Dönemi Nedir?

2018 celp dönemi merakıyla askerlik heyecanını bir arada taşıyan birçok asker adayı aslında celp dönemi tabirinin ne anlama geldiğini de merak etmektedir.Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup 20 yaşından gün alan bütün erkekler askerlik vazifesiyle yükümlüdürler.Ülke savunmasına katkıda bulunmak savaşta ve barışta ülkeyi güçlü tutmak için yapılması gereken askerlik vazifesi 1111 sayılı askerlik Kanunu’na göre yapmak mecburiyetinde olan tüm erkeklere yükümlü denmektedir.

Yükümlü olan bu erkekler 20 yaşından gün aldıkları vakit askere çağrılmak askerlik çağırma işlemleri tamamen resmi merciler tarafından yapılmaktadır 20 yaşından gün alıp da askere çağırma sana rağmen gitmeyenlere bankaya veya firari denmektedir işte askerlik yükümü bile askere çağrılanların gitmeleri ve askerlik vazifelerini bakmaları gereken döneme celp dönemi denmektedir

Askerlik Celp Dönemi Kaç Keredir?

Askerlik celp dönemi kaç keredir

Birçok asker içinadayı şimdiden 2018 celp dönemi merakı ortaya çıkmışken askerlik celp dönemleri hakkında da bilgi vermek gerekmektedir. 2013 yılına kadar senede üç sefer uygulanmakta olan askerlik celp dönemleri çok uzun yıllar bu şekilde Türk vatandaşlarına asker olma fırsatı sunuyordu. Fakat değiştirilen bir yasa ile birlikte Ağustos 2013 yılından itibaren askerlik celp dönemleri dörde çıkartılmıştır.

Yani senede 4 sefer askerlik için celp dönemi tayin edilmiştir. Bilindiği üzere 20 yaşından gün alan ve üniversite mezunu olmayan Türk erkekleri uzun dönem dediğimiz 12 aylık askerlik yapmaktadır.Fakat 4 senelik lisans eğitimi dediğimiz üniversiteleri bitirmiş ve diploma sahibi olan her Türk erkeği de kısa dönem dediğimiz 6 aylık askerlik yapmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir:  97/4 Tertipler Askerlik Yerleri Açıklandı!

Kısa dönemler bu askerliği gerçekleştirebilmek için resmi kurumlara müracaat edip lisans belgeleri ile başvuru yapmak zorundadırlar. Celp Dönemleri kısa dönem ve uzun dönem için fark ayrımı gözetilmeksizin yılda 4 sefer olmaktadır. Böylece asker ihtiyacında herhangi bir açık meydana getirilmeden kısa ve uzun dönem askerlerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yükümlü asker ihtiyacı karşılanmaktadır.

Celp Dönemleri Hangi Aylarda Gerçekleşmektedir?

2013 yılından itibaren uygulanan celp dönemleri gereğince her yıl Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında askerler için celp dönemi sayılmaktadır.Aynı şekilde 2018 celp dönemi merakında olanlar için de celp dönemleri Şubat ayı ile başlayacak mayıs ağustos ayı ile sürerek kasım ayındaki dördüncü celp dönemi ile sona erecektir.

Hangi Celp Döneminde Nasıl Askere Gidilir?

Bazılarının evlilik ve çocuk sebepleriyle bazılarının eğitim bitiş takvimleri göz önünde bulundurarak bazı kişilerin ise iş durumu dikkate alınarak çeşitli celp dönemlerinde askere gitmek ihtiyaçları ve istekleri olabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken dört celp döneminin kendilerine uygun olanının iyi belirlenmesidir. Çünkü bir kere celp dönemi belirlendikten sonra bir daha değiştirilmemektedir. Önemli olan bir başka nokta ise belirlenecek olan celp döneminden en az iki buçuk ay önce askerlik şubeleri ile irtibata geçip gerekli başvuruların yapılmasıdır.

Sözgelimi 2018 celp dönemi Mayıs ayında askere gitmek isteyen yükümlülerin Şubat sonunda askerlik şubelerine gidip mutlaka işlemlerini başlatmasında fayda vardır.Daha sonra yapılacak olan başvurularda işlemler gecikebilecek ve böylece askerlik celp dönemi bir sonraki aya kayabilecektir. Üstelik böyle bir durumda da herhangi bir şekilde tekrar celp dönemini revize etmek söz konusu olmamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Asker Er Maaşları Ne Kadar 2018 Güncel

2018 Askerlik Celp Dönemleri Son Başvuru Tarihleri

2018 Askerlik Celp Dönemleri Son Başvuru Tarihleri

İçinde bulunduğumuz 2017 yılında geriye kalan son celp dönemi 4. dönem yani kasım olmaktadır.Artık birçok yükümlü 2018 yılındaki cep dönemlerinin son başvuru tarihlerini merak etmektedir. 2018 celp dönemi için Türk silahları Kuvvetleri tarafından duyulmuş olan celp dönem son başvuru tarihleri aşağıdaki gibidir:

  • 2018 Şubat celbinde askere gitmek istiyorsanız son başvuru tarihi 30 Kasım 2017’dir.
  • 2018 celp dönemi aylarından Mayısı tercih ediyorsanız son başvuru tarihi 28 Şubat 2018’dir.
  • 2018 Ağustos celbinde askere gitmek istiyorsanız son başvuru tarihiniz 31 Mayıs 2018’dir.
  • 2018 Kasım celbinde askere gitmek istiyorsanız son başvuru tarihi 31 ağustos 2018’dir.

Dikkat edileceği gibi 2018 celp dönemi başvuruları için son tarihler başvuru celp ayından iki buçuk ay öncesinde sona ermektedir.Bu noktalarda dikkatli olunduğunda istenen celp döneminde askere giderek şanlı orduda vatani görev yerine getirilebilmektedir.

8 YORUMLAR

  1. bilgilerinize gore subat celbine basvurular bitti. ama bugun(20Aralik2017) arkadasim askerlik subesine gidip subat celbine yazildi. Bilgilerinzde bir yanlislik olabilir mi ?

  2. Merhaba ben ocak 2018 de askerlik şubesine başvurdum ama bana sorulduğunda kasım celp döneminde gitmek istediğimi söyledim bu durumda benim isteğim mi göz önünde bulundurulur yoksa farklı bir celp döneminde gitme ihtimalim var mı

  3. Kolay gelsin 1995 doğumluyum 2 yıllık mezunuyum niğdedeyim. ve uzun dönem yapıcam askerliği. 11 mayısta tecili bozdurdum ve ağustos celbinde gitmek istiyorum dedim ve celp tercihi ağustos olarak kaydedildi. Ama 2 gün önce askerlik şubesine gittiğimde askerlik durumunu öğrenmek için kasım celbi görünüyor dedi. Sizden ricam ailevi ve çok önemli olan bir konudan Dolayı ne yapıp edip ağostos celbinde askere gitmem gerekiyor. Durumum tahmininizden dahada önem arz ediyor. Ağustos celbinde gitmem için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

  4. Kolay gelsin 1995 doğumluyum 2 yıllık mezunuyum niğdedeyim. ve uzun dönem yapıcam askerliği. 11 mayısta tecili bozdurdum ve ağustos celbinde gitmek istiyorum dedim ve celp tercihi ağustos olarak kaydedildi. Ama 2 gün önce askerlik şubesine gittiğimde askerlik durumunu öğrenmek için kasım celbi görünüyor dedi. Sizden ricam ailevi ve çok önemli olan bir konudan Dolayı ne yapıp edip ağostos celbinde askere gitmem gerekiyor. Durumum tahmininizden dahada önem arz ediyor. Ağustos celbinde gitmem için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  5. Merhabalar. Sevk bitiş tarihim 27 temmuz. Ancak benim 5 Ağustosta öğretmenlik alan bilgisi sınavım var. Acemi eğitim yerim Amasya. Sınav yerim ise İzmir. Gidip gelmem mümkün değil. Birliğime 7 Ağustosta gidersem, 10 günlük bir gecikmem oluyor. Ne yapmam gerekiyor. Dediğim şekilde 7 Ağustosta sevk belgemi alıp birliğime gidebilir miyim. Teşekkür ederim.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz