2017 Celp Dönemi Ne Zaman

3
506
2017 Celp Dönemi Ne zaman

2017 Celp Dönemi Ne Zaman Başlayacaktır?

2017 celp dönemi başlama tarihleri hem genç asker adayları tarafından hem de aileleri tarafından ilgiyle takip edilen bir konudur. Her yıl olduğu gibi 2017 yılı içinde celp dönemlerinin başlama tarihleri adaylar tarafından günümüzün belirlenen teknolojileri kapsamında internet üzerinden öğrenilmektedir. 2016 yılı içinde açıklanan 1997 doğumluların arasında askerlik engeli bulunmayan kişilerin işlemleri tamamlandıktan sonra askeri alınmaları gerekmektedir. Celp dönemleri her yıl 4 ayrı ana bölüme ayrılarak bu bölümler Şubat celbi, Mayıs celbi, Ağustos celbi ve Kasım ayı celp dönemleri olmak üzere belirlenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uygulanan sistemde bu 4 ana celp dönemi kendi içlerinde A grubu ve B grubu olarak iki kısma da ayrılmaktadır.

Memleketlere Göre 2017 Celp Dönemi

Memleketlere göre 2017 celp dönemleri

2017 yılı itibariyle 1997 yılında doğmuş ve 20 yaşını doldurmuş adayların askerliğe alımının başladığını bildiren 2017 celp dönemi duyuruları her memleket için ayrı bir şekilde belirlenmektedir. Hangi ilden ve hangi ilçeden kaç tertip asker alınabileceği ve o il veya ilçenin hangi celp dönemine dahil olacağı internet üzerinden açıklanır. Adaylar askerlik işlemlerini bir önceki yılın ekim ayının sonuna kadar yaptırarak rahat bir şekilde gerçekleştirebilirler. Bu kapsamda askerlik muayenelerini yaptırılması ve askere alımda herhangi bir sorun bulunup bulunmadığının belirlenmesi işlemleri bulunur. Adayların celp dönemi ile ilgili bilgilere ulaşabilmesi için e-devlet şifresine sahip olması gerekir. Sorgulamaları e-devlet sistemi üzerinden şifreleri ile gerçekleştirmeleri gerekmektedir. E-devlet şifresi T.C. kimlik numarası sayesinde PTT üzerinden kolay bir şekilde temin edilebilir.

İlginizi Çekebilir:  97/4 Tertipler Askerlik Yerleri Açıklandı!

E-devlet Üzerinden 2017 Celp Dönemi Öğrenilmesi

E-devlet üzerinden askerlik celp dönemi sorgulama

Hangi celp dönemine dahil olarak askere alınacağını bilen adaylar e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi web sayfası üzerinden dağıtım merkezlerini öğrenme şansına sahiptirler. Bu noktada 2017 celp dönemi içerisinde dört ana dönemden birinde askere alınacak olan adaylar Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen celp dönemleri içerisinde ikamet ettikleri il veya ilçenin dağıtım dönemini bilerek internet üzerinden gerekli sorgulamaları yapabilirler. Programa uygun olarak devre kaybı yaşamamış ve askere kendi dönemlerinde gidecek olan adaylar il ve ilçeleri için belirtilmiş olan dönemde askere alımları gerçekleştirilerek mükellef hizmetlerine başlayabilirler.

İstenilen 2017 Celp Dönemi Seçiminin Yapılması

2017 Celp dönemi seçimleri

Adaylar tarafından 2017 yılı itibariyle askere alınma yaşını doldurmuş olan kişilerin, yıl içerisinde hangi celp döneminde askere gidebileceklerini seçebilmesi için belirli celp döneminden en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubelerine başvurarak işlemlerini başlatmaları gerekir. Geç kalınan başvurular nedeniyle askere alım işlemlerinde bir sonraki 2017 celp dönemi itibariyle askere gidebilirler. 2017 için belirlenmiş celp dönemleri kapsamında; belirtilmiş olan tarihlere kadar tecilini bozdurarak askere alımlarını gerçekleştirebilirler. Farklı durumlara istinaden kısa dönem ve uzun dönem şeklinde askere gidecek olan adaylar gidiş ve dönüş tarihlerini uygun olarak seçebilmek amacıyla bu tarihlere riayet ederek 2017 celp dönemi başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir ve en uygun tarihlerde askerlik hizmetlerini yapabilirler.

Milli Savunma Bakanlığı Tarafından Belirlenmiş 2017 Celp Dönemi Listesi

2017 Celp Dönemi Listesi

Her yıl Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen celp dönemi listeleri kapsamında 2017 celp dönemi içinde gereken bilgiler http://www2.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/celp-donemleri adresi üzerinden yayınlanarak belirlenmiştir. Bu kapsamda her il ve ilçe için belirli bir dönemde 4 ana celpten birine dahil olarak 1997 doğumlu olup 20 yaşını doldurmuş adaylar için askere alım zamanları belirlenmiştir. Bu kapsamda asker adayı gençler Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında açılan celplerde gecikme yaşamadan askerlik işlemlerini yaptırarak vatani hizmetlerini gerçekleştirebilir.

İlginizi Çekebilir:  Soru-Cevap Sistemi Aktif!

3 YORUMLAR

  1. Yorum:ben 30 yaşındayım, çift vatandaşım, yürtdişinda okudum….mühandisim..şuan benim deploma denklik yapiyorm, askerlik ertelemek1 yılı hakım varmı…..

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı giriniz